Moody’s: Türkiye yüzde 5 küçülecek

Moody’s: Türkiye yüzde 5 küçülecek
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinde küçülme öngörüsünü yüzde 1,4’ten yüzde 5’e çekti.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisinin korona virüsü salgınının...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinde küçülme öngörüsünü yüzde 1,4’ten yüzde 5’e çekti.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisinin korona virüsü salgınının etkisiyle bu yıl yüzde 5 küçüleceği tahmininde bulundu. Daha önceki tahmini yüzde 1,4 olan kurum yaptığı açıklamada daralmanın bankaların kredi profilini olumsuz etkileyeceğini, küçülmenin kredi geri ödeme kapasitesini daraltıp sorunlu kredilerde artışa yol açacağını, bunun da bankalar üzerindeki baskıyı artıracağını ifade etti.
Türk bankacılık sisteminin görünümünün negatif olduğunu duyuran Moody’s, TL’deki değer kaybının sıkışmaya yol açacağını belirterek, KOBİ ile turizm, ulaşım sektöründeki firmalarla daha fazla çalışan bankaların risklerinin daha yüksek olduğuna diikkati çekti. Kuruma göre, ekonomin 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyerek kısmi olarak toparlanacak.