Otelleri gizli müşteriler denetleyecek

Otelleri gizli müşteriler denetleyecek
TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, koronavirüs nedeniyle duran sektörü canlandırmak için yoğun çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Oteller evlerimizden temiz olacak. Her ay gizli müşteriler tarafından denetlenecek”...

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, koronavirüs nedeniyle duran sektörü canlandırmak için yoğun çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Oteller evlerimizden temiz olacak. Her ay gizli müşteriler tarafından denetlenecek” dedi.

Koronavirüs nedeniyle durma noktasına gelen turizmi canlandırmak amacıyla otellerde ’Sağlıklı Turizm Sertifikası’ dönemi başlıyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, oteller ve restoranlar için yatak kapasitesi ve metrekare büyüklüklerine göre sertifika ücretlerini açıkladı, belgelerini almak isteyen otellere aylık olarak gerçekleştirilecek denetimlerin bir kısmının haberli, bir kısmının ise ‘gizli müşteri’ yöntemiyle habersiz yapılacağını belirtti.
Çorabatır, “Salgın boyunca kendimizi ve ailemizi korumak için evlerimizde aldığımız önlemlerin çok daha fazlasını turistik tesislerimizde alacağız. Oteller evlerimizden bile temiz olacak. Ziyaretçilerimize sağlıklı bir tatil ortamı yaratmak için diğer ülkelerin çok ilerisinde önlemleri ivedilikle uygulamaya geçirdik. Bu çerçevede Bakanlık genelgesine ek olarak, konaklama sektörü olarak, ziyaretçilerimizin ve personelimizin güvenliği için, hijyen önlemlerinde hem belgeleme hem de sertifikasyon yöntemlerine karar verdik” ifadelerini kullandı.
ÜÇLÜ KORUMA KALKANI
Pek çok Avrupa ülkesi henüz alacağı önlemlere karar vermeye çalışırken, haftalardır yapılan çalışmalarla, üçlü bir koruma sistemi benimsendiğini belirten Sururi Çorabatır, “Öncelikle istisnasız tüm tesisler Bakanlık genelgesindeki kuralları yerine getirecekler. Ardından turizm işletmeleri ziyaretçilere daha fazla güven vermek için hijyen ve açılış çalışması yapacak. Konaklama sektörüyle yıllardır çalışan yerli ve yabancı şirketler, kullanılacak malzemelerden personelin eğitimine kadar pek çok konuyu içeren çalışmanın ardından, açılış şartlarının yerine getirilmesini sağlayacak. Son olarak da uluslararası denetim firmaları, hak eden otellere tüm dünyada geçerliliği olan ’Sağlıklı Turizm Sertifikası’ verecek” diye konuştu.
ÜCRETLERİ BELLİ OLDU
Çorabatır, Aylık olarak gerçekleşecek denetimlerin bir kısmı haberli, bir kısmı ise habersiz olacak. Denetçiler zaman zaman gizli müşteri olarak tesislerde kalarak alınan önlemleri yerinde inceleyecekler” dedi. Konaklama ve yeme içme tesislerinin sertifikasyon fiyatları şöyle:
Resort otel 0-40 yatak 400 TL, 41-999 yatak 1500 TL, 1000 ve üzeri yatak 2 bin 600 TL. Şehir oteli 0-40 yatak 400 TL, 41-199 yatak 1200 TL, 200-599 yatak 1400 TL, 600 ve üzeri yatak 2 bin 200 TL. Müstakil yeme-içme tesislerinde 0-399 metrekare 400 TL, 400-799 metrekare 750 TL, 800 metrekare ve üzeri 1250 TL.” Fiyatlara; belge ve etiket bedeli gibi denetiminden doğabilecek her türlü masraflar ile ulaşım ve denetim için yapılacak diğer masraflar dahil. Fiyatlar 2020 yılı sonuna kadar geçerli olarak aylık bazda KDV hariç uygulanacak.