Otoyollara 2022’de 36 milyar gitti

Otoyollara 2022’de 36 milyar gitti
Kamu bütçesine önemli bir yük getirdiği gerekçesiyle eleştirilen gelir garantili otoyol ve köprü projelerinin kamuya maliyetine ilişkin veriler Karayolları Genel Müdürlüğünün 2022 yılı Faaliyet Raporu’nda yer aldı. Karayolları...

Kamu bütçesine önemli bir yük getirdiği gerekçesiyle eleştirilen gelir garantili otoyol ve köprü projelerinin kamuya maliyetine ilişkin veriler Karayolları Genel Müdürlüğünün 2022 yılı Faaliyet Raporu’nda yer aldı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kasasından garanti ödemeler için müteahhitlere bir yılda 36 milyar TL çıktı. T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre sene başında 20 milyar TL olarak öngörülen başlangıç ödeneğinde yüzde 77 oranında sapma yaşanmış oldu. Böylece Karayolları Genel Müdürlüğü toplam bütçesinin yüzde 26,6’sı gelir garantili ödemeler için kullanılmış oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, garanti ödemelerin döviz kuru üzerinden yapıldığını açıklamıştı. CHP Genel Başkanı Yardımcısı Ahmet Akın’ın soru önergesini yanıtlayan Karaismailoğlu, otoyol ve köprülere verilen garanti ödemelerle ilgili, “Geçiş ücretleri ile garanti ödemeleri, uygulama sözleşmesinde yer alan hükümler çerçevesinde, döviz kuru üzerinden yapılan hesaplamalar ile Türk Lirası olarak uygulanmaktadır” demişti. Karaismailoğlu, yılda dört kez garanti hesabı yapıldığı yönündeki iddiaya ise yanıt vermemişti.