Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye'yi bekleyen "büyük" tehlikeyi açıkladı: Faiz arttırmanın katkısı olmayacak...

Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye'yi bekleyen "büyük" tehlikeyi açıkladı: Faiz arttırmanın katkısı olmayacak...
Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye'deki ekonomik problemlerin faiz artırmakla tamamen çözülmeyeceğini, çok daha radikal adımlar atılması gerektiğini söyledi. Ünlü ekonomist, Türkiye'yi bekleyen asıl büyük tehlikeyi de açıkladı.Sosyal...

Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye'deki ekonomik problemlerin faiz artırmakla tamamen çözülmeyeceğini, çok daha radikal adımlar atılması gerektiğini söyledi. Ünlü ekonomist, Türkiye'yi bekleyen asıl büyük tehlikeyi de açıkladı.

Sosyal medyada yaptığı açıklamalarla Türkiye'deki ekonomik durumu değerlendiren Acemoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Mehmet Şimşek’in atanmasından sonra bir çok yabancı ve Türkiyeli yatırımcıda daha iyimser bir yaklaşım var. Gerçekten de daha rasyonel politikalar Türk ekonomisine katkıda bulunabilir. Ama bu yaklaşımın Türkiye’nin ekonomik problemlerine çözüm getirmesini beklemek gerçekçi mi?

"Gerçek politik güç cumhurbaşkanının elinde"

Birincisi, tabii ki, gerçek politik güç cumhurbaşkanının elinde ve yerel seçimler gelirken aynı politikaların devam etmesi hala gayet mümkün.

"Vitrin için yapılmış atamalar"

İkincisi, yapılan atamalar gerçekten ekspertizi arttırmak ve ekonomik problemlere çözüm getirmek için mi yapıldı yoksa başka nedenlerden mi belli değil. Bunların içinde politik atamalar da var, vitrin için yapılmış atamalar da var gibi duruyor.

Ama daha da önemlisi, Türkiye’nin ekonomik problemleri çok daha yapısal. Ve şu anda bunlara yanıt getirmek gibi bir yaklaşım yok gibi.

"Türkiye'deki büyüme düşük kaliteli"

Türkiye’deki büyüme 2006 senesinden beri düşük kaliteli, teknolojik olarak ilerleme olmadan ve verimliliğin çok az arttığı bir şekilde oldu.

"Faizi arttırmanın katkısı olmayacak"

Şu anda faizleri biraz arttırıp çok negatif reel faizlerden daha az negatif reel faizlere geçersek bunun bu yapısal problemlere büyük bir katkısı olmayacak. Çok daha radikal ekonomik değişime gerek var.

Türk ekonomisinin potansiyeli çok yüksek ve çok daha kaliteli olarak büyümesi mümkün. Genç nüfus, Girişimci yaklaşım. Üretkenliği akmaya başlayan bir çok şirket var. Bu potansiyelin gerçeğe dönüştürülmesi için kurumsal reformlara gerek var. Bunlar içinde yolsuzluğu azaltmak, daha çok rekabet yaratmak, politik belirsizliği azaltmak ve yargı kurumlarını iyileştirmek önemli. Teknolojiye, eğitime ve işçilerin üretkenliğini yatırım çok önemli.

Türkiye'yi bekleyen tehlike

Türkiye’nin önündeki önemli bir tehlike bir 10 sene daha düşük kaliteli büyüme ile devam edip elindeki potansiyeli kaybetmek.

Bu sürede nüfus yaşlanmaya başlayacak ve yapay zeka ve başka teknolojiler ilerleyip Türkiye’yi daha da geride bırakabilir. Bence Türkiye’nin önündeki en büyük tehlike böyle vasat bir şekilde devam etmesi."