Rezervler harcanıyor dolar niye yükseliyor?

Rezervler harcanıyor dolar niye yükseliyor?
Eğilmez, yaptığı analizde Merkez Bankası’nın swap harici net rezervinin nisan sonu itibarıyla 13.4 milyar dolar eksi çıktığı tespitinde bulundu.Eski Hazine Müsteşarı, iktisatçı Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası’nın rezervlerini...

Eğilmez, yaptığı analizde Merkez Bankası’nın swap harici net rezervinin nisan sonu itibarıyla 13.4 milyar dolar eksi çıktığı tespitinde bulundu.

Eski Hazine Müsteşarı, iktisatçı Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası’nın rezervlerini harcayarak kuru tutmaya çalıştığına, buna ek olarak bankalardaki döviz mevduatında azalma olduğuna dikkat çekerek dolar kurunun neden hala yükseldiği sorusunu gündeme getirdi. Eğilmez’in, kişisel web sitesindeki ‘Swap hariç rezervler ekside’ başlıklı yazısı özetle şöyle;
“TCMB’nin swap hariç net rezervi nisan ayı sonu itibarıyla 13,4 milyar dolar eksi çıkıyor.
Son dönemlerde izlenen para, kur politikasını özetleyelim: TCMB para basıyor ve bu paralarla kamu bankalarının elindeki devlet tahvillerini alıyor – kamu bankaları tahvilleri TCMB’ye verip karşılığında para alınca bu paralarla Hazineden yeni tahviller alıyor – hazine tahvil satarak elde ettiği paralarla bütçe ödemelerini yapıyor – piyasaya bu kadar fazla TL çıkınca TCMB bunun dövize yönelmesini ve enflasyonu artırmaması için dolar satıp TL’leri çekiyor.
28.5 MİLYAR DOLARLIK DÜŞÜŞ
Döviz rezervlerinde yılbaşından bugüne yaşanan 28,5 milyar dolarlık düşüşün en büyük nedeni bu döviz satışları. Buna ek olarak bankalardaki döviz tevdiat hesaplarındaki döviz miktarı da geriliyor. Son bir haftada döviz tevdiat hesaplarında 1,5 milyar dolar azalma oldu. Soru: TCMB rezervlerini harcayarak kuru tutmaya çalışıyorsa ve buna ek olarak bankalardaki döviz mevduatında azalma oluyorsa USD TL kuru niçin hala yükseliyor?
İpucu: Türkiye’nin CDS primi 600’ün üzerinde bulunuyor.”

Alan kaçıyor mu?

İktisatçı Mahfi Eğilmez kendisine gelen “Dolarını alan kaçıyor diyebilir miyiz?” diye yorumuna “Kesinlikle” yanıtını verdi.