Rusya’nın domates kotası doluyor

Rusya’nın domates kotası doluyor
Rusya’nın domates alım kotasını 150 binden 200 bin tona yükseltmesinin üzerinden iki ay geçti ve kota yine sınıra dayandı. Birkaç gün önce ihracatçılar birlikleri üyelerine gönderdiği mesajla 26 Nisan 2020 itibariyle Rusya’ya...

Rusya’nın domates alım kotasını 150 binden 200 bin tona yükseltmesinin üzerinden iki ay geçti ve kota yine sınıra dayandı. Birkaç gün önce ihracatçılar birlikleri üyelerine gönderdiği mesajla 26 Nisan 2020 itibariyle Rusya’ya domates ihracatının yaklaşık 187 bin ton olduğunu belirterek nakliyelere ilişkin uyarıda bulundu. En fazla 13 bin ton civarında bir ihracat daha yapılabileceğine vurgu yapan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ise konuyla ilgili kararlı adımlar atmadığı için hükümete eleştiride bulundu.
Türkiye’nin yıllardır toplam domates ihracatının yüzde 60’ını Rusya’ya yaptığını belirten Özer, “2018’de Rusya Tarım Bakanlığı raporuna göre modern seralarda üretim kapasiteleri 52 bin tondu. Kısacası yakında elimizdeki en büyük pazarın yitirebiliriz. Biz de yeni pazarlar için planlama yapmalıyız” ifadelerini kullandı.