Seyahat noktalarının yüzde 96’sında kısıtlamalar var

Seyahat noktalarının yüzde 96’sında  kısıtlamalar var
Örgütün raporuna göre koronavirüs nedeniyle turizm destinasyonlarının yüzde 43›ünde ülkeler sınırlarını tamamen ya da kısmi olarak kapattı. Turizm gelirleri 450 milyor dolar düşecek.Kovid-19 salgını dünyayı etkisi altına...

Örgütün raporuna göre koronavirüs nedeniyle turizm destinasyonlarının yüzde 43›ünde ülkeler sınırlarını tamamen ya da kısmi olarak kapattı. Turizm gelirleri 450 milyor dolar düşecek.

Kovid-19 salgını dünyayı etkisi altına almayı sürdürürken, ülkelerin virüsün yayılmasını önlemek için aldığı tedbirlerin başında gelen seyahat kısıtlamaları turizmi de etkiliyor.
Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Kovid-19 kaynaklı seyahat kısıtlamalarına ilişkin yayımladığı raporda, bu kısıtlamaların güncel durumuna ilişkin bilgiler verilirken, tarihteki hiçbir olayın koronavirüs kadar seyahatleri etkilemediği belirtiliyor.  Rapora göre, nisan ayı itibarıyla dünya genelindeki seyahat destinasyonlarının yüzde 96›sına denk gelen 209 noktaya seyahat kısıtlamaları uygulanıyor.
90 ÜLKE SINIRI KAPATTI
Seyahat kısıtlamalarının uygulanma şekli ise ülkelere göre farklılık gösteriyor. 90 ülke turistlere sınırlarını tamamen kapatırken, 44 ülke de belirli ülkelerden ziyaretçi kabul ediyor.  Dünyadaki turizm destinasyonlarının yüzde 43›ünde ülkeler sınırlarını tamamen ya da kısmi olarak kapatırken, yüzde 27›sinde uçuşlar tamamen ya da kısmi olarak ertelemiş durumda.
Seyahat noktalarının yüzde 21’inde geliş destinasyonlarına özel kısıtlamalar uygulanıyor. Yüzde 9’unda ise karantina, kişisel izolasyon, vize tedbirleri, belirli uyruklardan yolculara seyahat yasakları ve sağlık sertifikası talepleri gibi farklı uygulamalara gidiliyor. 
GELİRDE BÜYÜK KAYIP
Rapora göre, hem arz hem de talep açısından turizm, salgından en kötü etkilenen sektörler arasında yer alacak. Ocak ayında bu yılki uluslararası yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 3-4 yükselmesi beklenirken, şu durumda bu tahmin yüzde 20-30 düşüş şeklinde revize edildi.
2019’da 1,46 milyar olan uluslararası ziyaretçi sayısının bu yıl 290 ila 440 milyon azalması bekleniyor. Uluslararası ziyaretçi sayısı, 2003’teki SARS virüsünün etkisiyle 3 milyon, 2009’daki küresel ekonomik kriz nedeniyle de 37 milyon azalmıştı.  Kovid-19 salgınının, uluslararası turizm gelirlerinde de 300 ila 450 milyar dolarlık bir zarara yol açması öngörülüyor.