TCMB Başkanı Erkan geçen hafta yatırım bankacılarıyla görüştü

TCMB Başkanı Erkan geçen hafta yatırım bankacılarıyla görüştü
Gözler Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararına çevrilmişken, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın geçen hafta uluslararası yatırım bankalarının araştırma departmanı yöneticileriyle telefonda görüştü.Ekonomim'den...

Gözler Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararına çevrilmişken, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın geçen hafta uluslararası yatırım bankalarının araştırma departmanı yöneticileriyle telefonda görüştü.

Ekonomim'den Şebnem Turhan'ın haberine göre talep TCMB’den geldi ve görüşmelerde Erkan yabancılara genel olarak ne düşündüklerini sordu. Edinilen bilgiye göre yatırımcılar Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşmek için Türkiye’ye gelecek.

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Başkan Erkan, uluslararası yatırım bankalarının araştırma birimlerinin yöneticileriyle telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Erkan’ın uluslararası yatırım bankası yöneticileriyle Türkiye piyasalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu, yaklaşımları ile değerlendirmelerini aldığı öğrenildi.

Uluslararası yabancı kurumlara yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre yabancı kurum temsilcileri faiz kararının önemli olduğunu belirtirken güçlü bir faiz artışının güçlü bir sinyal anlamına geleceğine işaret etti. Yabancı kurum yöneticilerinin sermaye kontrolü yaratan hareketlerin ortadan kaldırılması, swapların rahatlatılması, bir süre sıcak para girişine izin verilmesi ile kur korumalı mevduattan net bir çıkış planı açıklanması konularına dikkat çektiği görüşmelerde özellikle ödemeler dengesi krizi endişelerinin de gündeme geldiği öğrenildi.

Öte yandan Erkan’ın temaslarının yanı sıra uluslararası yatırım bankaları yabancı kurum temsilcilerini Bakan Şimşek ile görüştürmek üzere harekete geçti. Yine uluslararası yatırım bankalarına yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Deutsche Bank Bakan Şimşek ile yatırımcı grubu toplantısı ayarladı. Bu toplantının en kısa sürede gerçekleştirilmesi beklenirken kaynakların verdiği bilgiye göre diğer kurumlar da bu tarz organizasyonları yapmaya başladılar.