19 faili meçhul cinayet davasında karar onandı: Beraat ve zamanaşımı

19 faili meçhul cinayet davasında karar onandı: Beraat ve zamanaşımı
Ankara’da 90’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayet davasında, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Emniyet Genel Müdürü İbrahim Şahin ve MİT yöneticisi Korkut Eken dahil 18 sanığın beraat kararı, istinaf mahkemesinden...
Ankara’da 90’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayet davasında, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Emniyet Genel Müdürü İbrahim Şahin ve MİT yöneticisi Korkut Eken dahil 18 sanığın beraat kararı, istinaf mahkemesinden geçti. Dosyanın zamanaşımından düşmesi ve muhalefet şerhi ile birlikte, dosya Yargıtay'a gidecek.

90’lı yıllarda Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin, eski İçişleri Bakanı ve dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, eski Emniyet Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin ve eski MİT yöneticisi, emekli Albay Korkut Eken’in de aralarında olduğu 18 sanıklı davada verilen beraat kararları istinaf mahkemesinden de geçti.

İstinaf mahkemesi, Abdulmecit Baskın ve Behçet Cantürk cinayetleri yönünden dosyanın zamanaşımından düşmesine, diğer cinayetler yönünden ise beraat kararının yerinde olduğuna hükmetti.

T24'ün haberine göre Karara üyelerden biri 160 sayfa muhalefet şerhi düştü. Dosya Yargıtay’a gidecek.

2013 yılında görülmeye başlanan davada, daha önce alınan beraat kararı 2021 yılında istinaf mahkemesinde bozulmuş ve sanıklar yeniden yargılanmıştı. Kararda, sanık Ayhan Çarkın'ın beyanlarının yeterince tartışılmadığına dikkat çekilmiş "cinayet mermilerinin aidiyetlerinin araştırılması" istenmişti.

Mehmet Ağar'ın da aralarında olduğu sanıklar için yeniden yargılama yapılmış, 26 Mayıs 2023'te bir kez daha beraat kararı verilmişti. Mahkeme, istinaf mahkemesinin beraat kararını bozmasına rağmen ilk kararında ısrarcı olmuştu.