AKP'li Özlem Zengin yalanlamıştı: Göçmen işçi projesi, Bakanlığın programında yer aldı

AKP'li Özlem Zengin yalanlamıştı: Göçmen işçi projesi, Bakanlığın programında yer aldı
Dünya Bankası'nın Türkiye'ye verdiği kredi anlaşmasında göçmen işçi istihdamına yönelik tartışmalar büyürken, Bakanlığa ait OVP'de benzer detayların olduğu ortaya çıktı. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise partisinin programını yalanladı.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, Dünya Bankası'nın Türkiye'ye verdiği kredi anlaşmasında tarım alanında 2028 yılına kadar 11 bin Suriyeli sığınmacıya tarım alanında kadro verilmesi şartının da yer aldığını açıkladı.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise, konuyu Tarım Bakanı'na sorduğunu ve bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Belgeleri ile paylaştı

Zengin'in açıklamaları sorası İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, konudan Tarım Bakanı ve AKP Grup başkanvekillerinin de bihaber olduğunu savunarak belgeleri ile birlikte şu mesajı paylaştı:

"TBMM Genel Kurulu'ndaki konuşmam sonrasında üzülerek gördük ki, Dünya Bankası ile imzalanan sözleşmenin 34. sayfasından Tarım Bakanı da AKP Grup Başkanvekili de bihaber… Bu sayfayı konuşmama yaptıkları itiraz sonrasında kendilerine ilettim. Tarım Bakanı da inceleyeceğini ifade etmiş. Oysa Dünya Bankası açık açık yazmış; iktidar da güzel güzel onaylamış… Geçici koruma altındaki Suriyeliler için ekonomik fırsatları güçlendireceksiniz. 11 bin Suriyeli mülteciye kadro vererek tarımsal alanda istihdam edeceksiniz."

OVP'de istihdam hedefi göçmen işçi

Gerçek Gündem'den Ökkeş Taşkın'ın haberine göre; geçtiğimiz yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nca hazırlanan Orta Vadeli Program'da (OVP 2024-2026) yer alan istihdam bölümünde, "Tarihi yüksek seviyelerde seyreden istihdam ve işgücünün program döneminde özellikle işgücü piyasasına yönelik yapısal reformların hayata geçirilmesi ve hedeflenen büyüme oranlarına ulaşılmasıyla artış eğilimini sürdürmesi öngörülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

İstihdam hedefi

Ayrıca programda istihdam hedeflerine ilişkin, "Program boyunca istihdamın yıllık ortalama 909 bin kişi artması ve işgücüne katılım oranlarındaki öngörülen artışa rağmen işsizlik oranının kademeli olarak gerilemesi ve 2026 yılında yüzde 9,3 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin edilmektedir" denildi.