Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş devam ediyor: Akademisyenler arkalarını 773. kez rektörlük binasına döndü

Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş devam ediyor: Akademisyenler arkalarını 773. kez rektörlük binasına döndü
Boğaziçi Üniversitesi'nde devam eden direniş, 163. haftaya girdi. Akademisyenler, rektör ataması ve görevden almalarına karşı 773. kez rektörlük binasında nöbet tuttu. Ellerinde "Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite" ve "Kabul...
Boğaziçi Üniversitesi'nde devam eden direniş, 163. haftaya girdi. Akademisyenler, rektör ataması ve görevden almalarına karşı 773. kez rektörlük binasında nöbet tuttu. Ellerinde "Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite" ve "Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz" yazılı dövizlerle, eylemlerini sürdürdüler.

Boğaziçi Üniversitesinde 38 aydır devam eden direniş bu hafta direnişin 163. haftaya girdi. Bugün direnişin 1135. günü.

İlgili kurulların hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Naci İnci’nin Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasının dokuz yüzüncü; 30 Temmuz 2021 günü gerçekleştirilen destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir gerekçe göstermeden dönem ortasında görevden almasının sekiz yüz on dokuzuncu; buna karşı açılan davada idare mahkemesinin bu işlemi hukuksuz bularak iptal etmesinin dört yüz altmış dokuzuncu; Ravichandran’ın havaalanında ülkeye girişinin engellenmesinin iki yüz altmış ikinci; Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Tolga Sütlü’nün mesnetsiz gerekçelerle görevden alınmasının dört yüz seksen üçüncü; buna karşı açılan davada idare mahkemesinin bu işlemi hukuksuz bularak iptal etmesinin elli beşinci; daha önce iki kez görevden alınan ve mahkeme kararları ile iki kez göreve iade edilen Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü tam zamanlı öğretim görevlisi Can Candan’ın üçüncü kez görevden alınmasının iki yüz on ikinci; Felsefe Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Yıldız Silier’in görevine son verilmesinin yüz beşinci günü.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de 12:15’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 773. kez rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite”, “3 Yıldır Yılmadık”, “1000 Kere Söyledik”, “Kabul Etmiyoruz”, “Vazgeçmiyoruz” yazan dövizler ile üzerlerinde #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz” yazan Can Candan ve Mohan Ravichandran fotoğrafları taşıdılar.

Kaynak: Evrensel