CHP'li belediye meclis çoğunluğunu aldı: İlk toplantıda Ensar ve TÜGVA’ya yapılan tahsisleri iptal etti

CHP'li belediye meclis çoğunluğunu aldı: İlk toplantıda Ensar ve TÜGVA’ya yapılan tahsisleri iptal etti
CHP'li İzmit Belediyesi, Nisan ayı meclis toplantısında, AKP tarafından TÜGVA’ya 25 yıllığına tahsis edilen Tepeköy Öğrenci Yurdu protokolünü iptal etti.

CHP'li İzmit Belediyesi’nin 2024 yılı Nisan ayı meclis toplantısı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşti.

Toplantıda, önceki dönemlerde AKP'li yönetim tarafından Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) 25 yıllığına tahsis edilen Tepeköy Öğrenci Yurdu ile ilgili protokolün iptali görüşüldü. Sayıştay raporları ve mahkeme kararı ile usulsüz olduğu tespit edilen protokolün iptaline oy çokluğu ile karar verildi.

‘Öğrencilerin hakları bizim garantimizdedir’

Madde ile ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, şunları söyledi:

“Bu maddeyi komisyona göndermeyeceğiz. Sayıştay Raporu ve mahkeme kararı var. Bu tahsis hukuksuz ve yanlıştır. Belediye meclisinden alınan karar nedeni ile bu tahsis yapıldığı için belediye meclisinin kararı ile yapılabilir. Komisyonluk bir karar kalmamıştır. Nedenini de size göndermiştik. Orada barınma hakkından faydalanan öğrenciler var. Belediye olarak işletmeye devam edeceğiz. Öğrencilerin dönem sonuna kadar hakları bizim garantimizdedir.

‘Öğrenciler vakfa para veriyordu’

Aynı hizmeti belediyemiz uhdesinden alınmaya devam edilecek. Arazi devlet tarafından verilmiş, yapımı belediye tarafından yapılmış. 25 yıllığına bir vakıfa tahsis yapılmış. Ayrıca tahsis de yapılamaz. Bu vakıf buradan para kazanmaktadır. Ücretli şekilde hizmet vermektedir. Belediye bütçesi ile yapılmış yerden öğrenciler vakfa para veriyor. Devletin asli görevi yurdu kendi himayesinde işletmektir. Belediye eliyle işletmek için yurdu alıyoruz. Öğrencileri mağdur edilmeden belediye eliyle hizmet verilecektir. Üstelik biz ücretsiz hizmet vereceğiz. Öğrenciler para da ödemeyecek. İzmitlinin hakkını İzmitliye vermek için uğraşıyoruz.”

Oylamaya sunulan protokolün iptali maddesi, AK Parti ve MHP’li üyelerin çekimser kalmasına karşılık, CHP oylarıyla kabul edildi.

Toplantıda ele alınan gündem maddeleri kapsamında önceki dönemlerde Ensar Vakfı’nın kullanımına verilen Nebi Güdük Gençlik Merkezi ile ilgili protokol de iptal edildi.

Söz konusu madde oy çokluğu ile meclisten geçti.