Erzincan'da toprak altında kalan işçilerin kurtarılması için ailelerin bekleyişi sürüyor

Erzincan'da toprak altında kalan işçilerin kurtarılması için ailelerin bekleyişi sürüyor
Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasında toprak altında kalan 9 işçiye hala ulaşılamadı. Toprak altında kalan işçilerin ailelerinin bekleyişi sürüyor.Erzincan İliç'teki siyanürlü altın madeni sahasında dün dinamitli...
Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasında toprak altında kalan 9 işçiye hala ulaşılamadı. Toprak altında kalan işçilerin ailelerinin bekleyişi sürüyor.

Erzincan İliç'teki siyanürlü altın madeni sahasında dün dinamitli çalışmaların da etkesiyle siyanür ve sülfürik asit dağı göçtü. Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 2010 yılı aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni'nde 10 milyon metreküp toprak 200 metrelik yamaçtan aktı.

Maden sahasında çalışan işçilerden 9'u tonlarca toprağın altında kaldı. Dün akşam saatlerinde başlatılan arama çalışmalarının ikinci gününde de henüz bir sonuca ulaşılamadı.

Şu ana kadar ulaşılamayan işçilerin yakınları da bölgeye gelmeye başladı.

 

Ailelerin bekleyişi sürüyor

Toprak altında kalan işçilerin kurtarılması için ailelerin bekleyişi sürüyor.

İçişleri Bakanı Yerlikaya: Kütle 800 metre hareket etti

Cevherin konumlandırıldığı yığın liç alanından yamaç üzerinde önce kayma ve sonra çok hızlı akma şeklinde bir kütle hareketi meydana geldiğini belirten İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Hareket yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip bir yamaç boyunca oldu. Kayan kütlenin toplam hacminin şimdilik hesaplarda 10 milyon metreküp olduğu, bu kütlenin de yaklaşık 800 metre kadar hareket ettiği ve hareket hızının ortalama saniyede 10 metre olduğu öngörülüyor" dedi.

"339'u arama kurtarma personeli 827 personel çalışıyor"

Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresin, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli AFAD ekipleri de takviye olarak bölgeye sevk edildi. Birçok gönüllü yardım kuruluşu da kurtarma çalışmalarına katıldı.

AFAD, JAK, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, madenciler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 339'u arama kurtarma, toplam 827 personel alanda görev yapıyor. Çalışmalarda 5 dron, 2 kimyasal biyolojik ve nükleer araç, 5 metale duyarlı radar cihazı ve 5 kurtarma köpeği de kullanılıyor.

Yağış bekleniyor

Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, ekiplerin aramalarını sürdürdüğü İliç'te bugün yağmur yağışı ve hava sıcaklığının 4 derece olması bekleniyor.

"Siyanür Fırat Nehri'ne karışırsa doğa soykırımına yol açar"

Uzmanlar, şiddetli yağış halinde kayan kütleyle birlikte büyük miktarda siyanürün Fırat Nehri'ne karışabileceğini, bu durumun ise bir doğa soykırımına yol açacağını belirtiyor.

Prof. Dr.Pampal: Siyanürün Fırat'a karışması, bölgedeki tüm yaşamın sona ermesi anlamına gelir

Yer Bilimci Prof. Dr. Süleyman Pampal, Habertürk'te verdiği demeçte, Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen toprak kaymasının, altın çıkarımı sırasında kullanılan zehirli siyanür ve diğer kimyasallarla işlem görmüş topraktan oluştuğunu belirtti. İşlem görmüş toprağın, dağ gibi üst üste yığıldığını ve bu yığının Fırat Nehri'ne 700-800 metre gibi çok yakın bir mesafede olduğunu anlatan Pampal, "Fırat'a karışması, bölgedeki tüm yaşamın sona ermesi anlamına gelir. Fırat'a ulaşmasının acilen önlenmesi gerekiyor; o vadinin önü kapatılmalıdır" çağrısında bulundu.