Kadın katiline iyi hal indirimi verildi

Kadın katiline iyi hal indirimi verildi
Eskişehir'de Hasan Fakıoğlu (23), 4 ay önce kendisinden ayrılan Ayşenur Çolakoğlu'nu  17 Aralık 2022'de kendi evinde başına ve göğsüne 4 el ateş ederek öldürdü. Tutuklanan Hasan Fakıoğlu hakkında açılan davanın karar...
Eskişehir'de Hasan Fakıoğlu (23), 4 ay önce kendisinden ayrılan Ayşenur Çolakoğlu'nu  17 Aralık 2022'de kendi evinde başına ve göğsüne 4 el ateş ederek öldürdü. Tutuklanan Hasan Fakıoğlu hakkında açılan davanın karar duruşması Eskişehir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Hasan Fakıoğlu Kütahya T Tipi Cezaevi'nden SEGBİS yöntemiyle bağlandı. Cinayet anında evde bulunan ve Hasan Fakıoğlu'na yardım etmek suçlamasıyla 20 yıl hapis istemiyle yargılanan tutuksuz sanık Muhammet Ali F. ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada ayrıca Ayşenur Çolakoğlu’nun babası Mesut Çolakoğlu ile yakınları yer aldı.

Savcı, mütalaasında Hasan Fakıoğlu hakkında 'tasarlayarak kadına karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 'ruhsatsız tabanca taşımak ve kullanmak' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası talep etti. Muhammet Ali F. hakkında ise 'suça yardım etme' iddiasıyla 20 yıla kadar hapis cezası talep edip, tutuklanmasını istedi.

Savcılık mütalaasına karşı savunma yapan sanık Hasan Fakıoğlu, öldürme kastıyla hareket etmediğini ileri sürerek “Olay kazara meydana geldi. Bu olay sebebiyle ailesinden özür diliyorum” dedi.

Ağırlaştırılmış müebbet cezası müebbette indirildi

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından sanık Hasan Fakıoğlu’na ‘kadına karşı nitelikli kasten öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Daha sonra sanık hakkında iyi hal indirimi uygulayan heyet, cezayı müebbet hapis cezasına indirdi. Ayrıca sanık Fakıoğlu, ruhsatsız tabanca nedeniyle 10 ay hapis ve 500 lira adli para cezasına hükmedildi. Hakkında cinayete yardım ettiği suçlamasıyla 20 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanık Muhammet Ali F. ise suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle mahkemece beraat ettirildi.

‘Karara itiraz edeceğiz’

Çolakoğlu ailesinin Avukatı Sermin Ertem, sanık Hasan Fakıoğlu’nun iyi hal indirimiyle müebbet hapis cezasına çarptırıldığını belirterek, karara itiraz edeceklerini söyledi. Ayşenur Çolakoğlu’nun başından ve göğsünden 4 kurşunla öldürüldüğünü belirten Av. Ertem, “Biz takdiri indirim maddelerinin uygulanmasını beklemiyorduk. Diğer sanık Muhammed’in ise yardım etme suçundan beraatına karar verildi. Biz verilen kararlar hakkında yasal yollara başvuracağız” dedi.

Baba Çolakoğlu: canice katlettiler

Mesut Çolakoğlu da karara şaşırdıklarını söyleyerek, “62’nci maddeden iyi hal indirimiyle müebbet aldı. Biz ağırlaştırılmış müebbet istiyorduk. Çünkü kızımı canice katlettiler. 4 kurşunun 4’ü de ölümcül. Yakından göğsünün üst kısmına ateş ediyor. Barbarca öldürüyor resmen. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz. Çocuklarımız dışarı çıktığında kursa gidiyor. Benim kızım da kursa gitti ama öldürdüler. Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, bu işe son versinler. Rica ediyorum, lütfen adalet yerini bulsun. İndirim alamaz çünkü her şey ortada. Delillerin hepsi ortadayken neden böyle oldu bilmiyorum. Beklemiyorduk böyle bir şey. Benim kızım tamamen masum” ifadelerini kullandı. (DHA)