Örsan Öymen, CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıkladı

Örsan Öymen, CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıkladı
Eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen’in yeğeni Prof. Dr. Örsan Öymen CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Öymen, “Partimiz, mevcut genel merkez yönetiminin temsil ettiği statükocular ve sahte değişimciler...
Eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen’in yeğeni Prof. Dr. Örsan Öymen CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Öymen, “Partimiz, mevcut genel merkez yönetiminin temsil ettiği statükocular ve sahte değişimciler arasında sıkışıp kalmıştır. CHP çıkmaz bir sokağın içerisindedir, bizim 3. bir yol açmamız gerekiyor. Bu yol Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerinin yoludur, 6 ok yoludur, sosyal demokrasinin, demokratik solculuğun yoludur. Bu yolu açmak için genel başkan aday adayı olmaya karar verdim” dedi.

Öymen’in açıklamaları şöyle:

“CHP’de bir yönetim değişikliğinin olmaması durumunda önümüzdeki yerel seçimde başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür. Ne yazık ki CHP tabanında da çok ciddi bir tepki oluşmuş durumda CHP yönetim değişikliği gerçekleşmediği için. Demokratik bir ülkede 1 veya 2 seçimi kaybettiğinde istifa eder, ne yazık ki partimizde böyle bir dönem yaşamadık. CHP Ortadoğu’yu değil Batı ülkelerini örnek alan, onlardan etkilenen bir parti. Dolayısıyla 13 yılda 12 seçimi kaybedip bu kadar uzun süre genel başkanlık görevine devam eden başka bir örnek gelişmiş ülkelerde var mı ben baktım bulamadım.”

CHP kimliğini yitirmiştir. İlkelerinden uzaklaşmıştır. Bir siyasi partinin üyesi kurultay tarafından belirlenen partinin temel ilkelerine uymakla yükümlüdür. CHP’nin temel ilkeleri bellidir. Altı ok. Bunlara bütün olarak sahip çıkılması gerekir. İdeolojik bütünlük sağlanamamaktır. Partinin neyi temsil ettiği belirsizdir. “

Değişim açıklaması

“Acaba bu arkadaşlarımız daha önce bu ideolojik hatalar yapıldığında seslerini çıkarmışlar mıydı? Sorunun parçası olurlar, sorunu nasıl çözecekler? Zaman zaman altına imza attılar birçok kararın. Değişim taleplerinde bir umut göremiyorum ben. 

“Adaylığımı ilan ediyorum”

Siyaset bir dava işi, kariyer işi değil. Ne yazık ki partimiz statükocularla sahte değişimciler arasında sıkışıp kalmıştır. CHP çıkmaz sokağın içindedir. Bizim üçüncü yol açmamız gerekiyor. Bu yol Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu, altı okun yoludur. Bu yolu açmak için 38 . olağan kurultay chp genel başkanlığa aday adayı olmaya karar verdim ve ilan ediyorum.