Tokat bir kez daha sallandı! Naci Görür, 5,6'lık depremden hemen önce uyarmıştı

Tokat bir kez daha sallandı! Naci Görür, 5,6'lık depremden hemen önce uyarmıştı
Deprem Bilimci Naci Görür, Tokat'ta yaşanan 5.6'lık deprem sonrası sitem dolu bir paylaşım yaparak "Neden deprem dirençli yerleşim alanları için talepte bulunmuyorsunuz? Harekete geçmiyor musunuz? 6 Şubatı ne çabuk unuttunuz" dedi

AFAD, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde saat 18.11'de 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

Dün saat 01.06 sıralarında merkez üssü Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 4,7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Bu depremden yaklaşık bir buçuk saat sonra yine Sulusaray'da 4,1 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi.

Bugün meydana gelen deprem öncesinde Prof. Dr. Naci Görür'ün depremle ilgili yaptığı uyarılar ise kendini tekrardan hatırlattı.

"Sıkça deprem üretmektedir"

Dün Malatya ve Tokat’ta medyana gelen depremlere dikkat çeken Görür, "Malatya depremi muhtemelen Doğanşehir’den Yeşilyurt yakınlarından Malatya’ya uzanan bir fay üzerindedir. Bu fay MTA canlı fay haritası üzerinde yoktur. Bu fay bu aralar sıkça 4 mertebesinde deprem üretmektedir" ifadelerini kullandı.

Görür, Tokat'ta meydana gelen depremlere ilişkin ise "Bugün Tokat’ta olan deprem, KAF’dan ayrılan ve GB istikametinde Anadolu levhası içerisine uzanan bir fay üzerindedir. Sevgiyle" uyarılarında bulundu.

"Harekete geçmiyor musunuz?"

Depremle ilgili gerekli önlemlerin alınmamasına tepki gösteren Görür şunları söyledi:

"Şu anda televizyonlarda yaşanan sahneleri çok iyi biliyorsunuz değil mi? Tıpkı komedi gibi. Deprem oluyor. Televizyonlar konuşmaya başlıyor. Deprem uzmanları sıra sıra boy gösteriyor. Kayıp yoksa şükr edilecek . Gece dışarıda kalınacak. Sonra da unutulacak. Eğer deprem büyükse acı ve keder.

Sevgili halkım bu daha ne kadar sürecek? Neden deprem dirençli yerleşim alanları için talepte bulun muyorsunuz? Harekete geçmiyor musunuz? 6 Şubatı ne çabuk unuttunuz? Deprem bizim için domates fiyatından, kırmızı et fiyatından daha mı önemsiz? Mülkün sahibi sizsiniz"

İlgili Haberler