Tütün mamülleri için yeni düzenlemeler geliyor

Tütün mamülleri için yeni düzenlemeler geliyor
Tütün mamüllerinde yeni düzenlemeler geliyor. Türkiye, tütün ürünlerinin üretim ve piyasaya sürülmesinde önemli değişikliklere hazırlanıyor. Üretim ve Faaliyet Belgesi zorunluluğu getirilirken, emisyon seviyeleri titizlikle...
Tütün mamüllerinde yeni düzenlemeler geliyor. Türkiye, tütün ürünlerinin üretim ve piyasaya sürülmesinde önemli değişikliklere hazırlanıyor. Üretim ve Faaliyet Belgesi zorunluluğu getirilirken, emisyon seviyeleri titizlikle incelenecek. Kayıtdışı üretimin önüne geçilmesi ve tüketicilerin sağlığının korunması amaçlanıyor.

İzin belgesi istenecek

Türkiye'de tütün mamüllerinin üretimi için Üretim ve Faaliyet Uygunluk Belgesi'nin alınması gerekecek. Yeni düzenleme ile tütün ürünlerinin piyasaya sürülmesi için yapılan başvurularda, ürünün fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birlikte, tütün mamülünün tüketimi sırasında havaya salınan maddelerin emisyon seviyeleri de değerlendirilecek. Sigara gibi tütün ürünlerinin emisyon seviyelerinin, mevzuatta belirtilen limitler dahilinde olup olmadığı incelenecek.

Mücadelede yeni bir adım olarak, sigara paketleme makineleri için firmalara verilen izinlerin, ürün izleme sisteminin kurulumu amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne bildirilmesi zorunlu hale getiriliyor. Bu sayede kayıtdışı üretimin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, aynı markaya ait tütün mamülleri, iç piyasada sadece bir üretici veya ithalatçı tarafından sunulabilecek. Bu düzenleme, marka çeşitliliğini sınırlayarak tüketicilerin aynı marka ürünlerde standart bir kaliteye ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

İzin belgesi istenecek

Türkiye'de tütün mamüllerinin üretimi için Üretim ve Faaliyet Uygunluk Belgesi'nin alınması gerekecek. Yeni düzenleme ile tütün ürünlerinin piyasaya sürülmesi için yapılan başvurularda, ürünün fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birlikte, tütün mamülünün tüketimi sırasında havaya salınan maddelerin emisyon seviyeleri de değerlendirilecek.

Sigara gibi tütün ürünlerinin emisyon seviyelerinin, mevzuatta belirtilen limitler dahilinde olup olmadığı incelenecek.

Mücadelede yeni bir adım olarak, sigara paketleme makineleri için firmalara verilen izinlerin, ürün izleme sisteminin kurulumu amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne bildirilmesi zorunlu hale getiriliyor. Bu sayede kayıtdışı üretimin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca, aynı markaya ait tütün mamülleri, iç piyasada sadece bir üretici veya ithalatçı tarafından sunulabilecek. Bu düzenleme, marka çeşitliliğini sınırlayarak tüketicilerin aynı marka ürünlerde standart bir kaliteye ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.