Bu aşılama hızı ile toplumsal bağışıklık kazanılamaz

Bu aşılama hızı ile toplumsal bağışıklık kazanılamaz
Türkiye’de 1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların hafifletilmesi sonrasında vaka ve ölüm sayıları artışa geçti. Maske ve sosyal mesafe gibi önlemlere uyulmazken aşılama sayısı da toplumsal bağışıklık seviyesinden hayli uzakta....

Türkiye’de 1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların hafifletilmesi sonrasında vaka ve ölüm sayıları artışa geçti. Maske ve sosyal mesafe gibi önlemlere uyulmazken aşılama sayısı da toplumsal bağışıklık seviyesinden hayli uzakta. Okulların açılmasıyla da hareketlilik arttı ve Covid-19’un yayılması için daha elverişli bir durum ortaya çıktı.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşılama oranları ve artan vakalarla ilgili şunları söyledi:
”Aşıyla korunan kişi sayısı, yani toplumsal bağışıklık artmıyor. Her gün giderek azalıyor. 1’inci doz sayısı 100 binin altında. Önce inaktif aşıyla aşılanıp şimdi bağışıklığını kaybedenlerin günlük sayısı daha fazla. Yüzde 80 aşıyla korunan hedefinden giderek uzaklaşıyoruz. Aşı kararsızlığı bu kadar fazla, aşı karşıtları da yalanlarıyla toplumu bu denli ve rahat zehirlerken, toplumsal bağışıklık sağlamanın mümkün olmadığını görüp, devletin ek önlemler alma zamanı geldi, umarım geçmez.”
UNUTMAZ AŞILAMAYA DİKKAT ÇEKTİ
Enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi alanında ABD’deki Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak görev yapan Prof. Dr. Derya Unutmaz ise Ceyhan’ın açıklamasını eleştirdi:
“Maalesef Mehmet hocaya yine katılmıyorum. Toplumsal bağışıklık kazanmamıza az kaldı. Burada unutulan durum, bağışıklık sadece aşı ile kazanılmıyor, covid geçirenler de bağışıklık oluşturuyor, Delta varyantı ile bu hızlandı. Aşılamada biraz daha hızlanırsak, birkaç aya ulaşacağız.”