Bilecik'te İYİ Parti ile AKP ittifak kurdu: Meclis Başkanlığına AKP'li isim seçildi

Bilecik'te İYİ Parti ile AKP ittifak kurdu: Meclis Başkanlığına AKP'li isim seçildi
Bilecik İl Genel Meclisi Başkanlığı seçimlerinde İYİ Parti İle AKP ittifak kurdu. İYİ Parti adayının desteğini alan AKP'li isim Meclis Başkanı seçilirken, AKP de İYİ Parti'ye İl Encümen üyeliği için destek verdi.

Bilecik'te 31 Mart yerel seçimlerinde CHP 10, AKP 8, MHP ve İYİ Parti ise 2’şer il genel meclis üyesi çıkardı.

Bilecik İl Genel Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Bilecik İl Genel Meclis Başkanlığı seçimlerinde CHP ile AKP 1’er aday çıkardı.

İlk turda CHP’nin adayı İsmail Hakkı Elmas 10, AKP’nin adayı Ramazan Kurtulmuş 11 oy alırken, 1 kişi boş oy attı. İkinci turda da sonuçlar değişmezken, AKP’nin adayı Bilecik İl Genel Meclis Başkanı seçildi.

AKP, MHP ve İYİ Parti’nin desteğine karşı İl Encümen üyeliğine aday çıkarmadı. CHP grubu Ekrem Yunak, Naci Öney ve Serdar Yavuz isimlerini önerirken, MHP grubu İsmail Yağar, İYİ Parti grubu ise Orhan Uğur ile Ömer Çoban isimlerini önerdi.

Yapılan oylamada CHP’li isimler 10 oyda kalırken, İYİ Partili Orhan Uğur ve Ömer Çoban 12, MHP’li İsmail Yağar da 12 oy aldı. Buna göre il encümeni Orhan Uğur, Ömer Çoban ve İsmail Yağar isimlerinden oluştu.

Ayrıca Meclis 1. Başkan Vekili seçiminde İYİ Parti grubu Orhan Uğur’u, CHP ise Nurcan Özçakır’ı aday gösterdi. İYI Partili Orhan Uğur 12 oy alarak Meclis 1. Başkan Vekili oldu..