Erdoğan, 'Kent Lokantası'na inanmadı: "Kent Lokantasıyla seçim mi kaybedilirmiş?"

Erdoğan, 'Kent Lokantası'na inanmadı: "Kent Lokantasıyla seçim mi kaybedilirmiş?"
AKP MKYK'da 31 Mart yerel seçimlerinin kaybedilmesine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kent Lokantalarının seçim kaybedilmesinde etkisi olduğuna inanmadığı iddia edildi.

AKP MKYK önceki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre yerel seçimler sonrasında kurmaylarına “kibir” uyarısını yapan Erdoğan, partide “değişim” olabileceğinin sinyalini bir kez daha verdi. Seçim yenilgisinin üzerinde duracaklarını ve halkın isteklerine kulak vereceklerinin altını çizen Erdoğan’ın kurmaylarına, “Bayrak değişimi olacak. Gerekli değişim olacak” dediği kaydedildi. Ancak kulislerde Erdoğan’ın partisinde değişimi “birden yapmayacağı, kurultay ile gerçekleştireceği” de kaydediliyor. AKP’de kurultayın ekim ayı sonu gibi toplanacağı, mayıs ayında yapılacak MKYK toplantısında ise kurultay kararı alınacağı belirtiliyor.

"Seçim mi kaybedilir?"

AKP MKYK’de İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul genelinde kurduğu “Kent Lokantaları” tartışmasının yaşandığı ifade ediliyor. Bir MKYK üyesinin, İstanbul’da seçimleri kaybetmenin nedenlerinden birinin de Cumhur İttifakı’nın İBB adayı Murat Kurum’un, “Ücretli verdikleri yemeği marifetmiş gibi anlatıyorlar” dediği “Kent Lokantaları” olduğunu söyledi. Bunun üzerine Erdoğan’ın “kızdığı” ve “Kent Lokantası’yla seçim mi kaybedilirmiş? Neden bu olur mu?” tepkisini gösterdiği kaydedildi.

Öte yandan Erdoğan’ın MKYK’de bir kez daha seçim yenilgisinin en önemli nedeninin “yüksek enflasyon” olduğunu kabul ettiği öğrenildi. Erdoğan’ın kurmaylarından, “çıkar amaçlı fiyat artıran marketlerle ilgili de çalışma yürütülmesi” talimatını verdiği kaydedildi.