İYİ Parti Genel Başkan adayı Akalın: Partimizi Erdoğan'a 2. kez kaptırmayacağız

İYİ Parti Genel Başkan adayı Akalın: Partimizi Erdoğan'a 2. kez kaptırmayacağız
27 Nisan'da yapılacak olan İYİ Parti Kongresi için genel başkan adaylığını açıklayan Tolga Akalın, "Partimizi Erdoğan'a ikinci defa kaptırmayacağız. Bu öylesine kurulmuş bir cümle değil" dedi.

27 Nisan'da yapılacak iyi Parti Kongresi için adaylığını açıklayanlardan birisi de Partinin Göç ve Sığınmacılar Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın oldu.

Hem ülkemizde, hem dünyada liderlikler ve siyasi alanların önemli bir değişimin arifesinde olduklarını belirten Akalın, “Türk siyasetinde de 20 yıllık bir saltanatın sonuna geliyoruz. Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde, Türk siyasetinin önündeki 20-25 yılını belirleyecek olan politik kadroların görev alacağı bir dönem yaşanacak” dedi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan Akalın; İYİ Parti’yi milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı eksende bin 200 Türk milliyetçisi tarafından kurulduğunu, Yüksek Seçim Kurulu oyunlarıyla bazı hakları elinden alınsa bile yüzde 10 oy aldığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Sonradan hatalar yaptık"

“Partiyi kurarken 8 bölgede toplantı yaptık. Toplantılarda nasıl bir parti olunması gerektiği sorumuza yüzde 95 oranında ‘merkez parti’ dedi. Bin 200 arkadaşla birlikte partimizi milliyetçi, demokrat, kalkınmacı eksende kurduk. Sonradan hatalar yaptık.

Biz merkezileşmeyi aktörlerden aradık. Oysa merkezileşme öncelikle bir temel fikir olacak”. Türkiye’de politik merkez değişkendir .

Bazı dönemlerde daha muhafazakarlaşır, bazı dönemlerde daha demokratlaşır, bazı dönemlerde daha milliyetçiperver hale gelir. Şu an Türkiye’de sosyoloji, İYİ Parti’nin kurulduğu dönemde de yaklaşık böyleydi. 2023 araştırmasına göre Türkiye de seçmenin yüzde 30.2’si kendisini Türk milliyetçisi birincil kimliklerle yüzde 29.5’u Atatürkçü olarak tanımlıyor.

Şimdi muazzam bir yüzde 60’lık merkez var. Şimdi bu merkezi tahkim edebilmek için geleneksel kadrolarını, çelik çekirdeğini oluşturup ana dalganın temsilde görmek istediği kadrolarla ana merkezimizi oluşturmamız gerekiyordu.

Ana omurgayı oluşturan insanlar bizde merkezden çok çabuk çıkarılınca yerine siyasette yeni gelen insanlar merkezi oluşturunca, örneğin Bahadır Erdem’i, Salim Ensarioğlu’nu getirince de sorgulanıyorsunuz. Bizim merkezileşme serüvenimizi, tabanımız başkalaşma olarak görülüyor.

Üç aşamalı çalışma

Partimizin birinci aşama 6 aylık bir ciddi toparlanma sürecine ihtiyacı var. Geleneksel tabanımız kısmen gitti ve bizi CHP’ye oy vererek ikaz etti. Şu anda geçti yolun karşısına oturdu bizi oradan izliyor. Ne yaptığımızı görüp ona göre geri ödenecek. Öncelikle ilk 6 ayda partinin geleneksel tabanının partiye yeniden inancını sağlayacak acil bir çok alınacak tedbirlerimiz var.

Sonraki 2 yıllık bir yıllık dönemde demokratik merkezi inşa edebilmek için o ana çekirdeği ortaya çıkarıp bir merkezileşme başlatacağız. 1,5 yılın sonunda da Allah nasip ederse iktidar yürüyüşüne çıkıp 2028 seçimine hazırlanacağız.

Türkiye’de halkın en çok istediği tabanın en çok istediği arkadaşımız kimse onları ya parti içinden ya da dışından davet edeceğiz ve muazzam bir Cumhurbaşkanı kampanyası sürecinde yaparak Türkiye’yi yeni eksendeki Türk milliyetçilerini gelecekte Türk devletini Cumhuriyeti kuran fikrin sahiplerini yeniden yöneteceği dönem açmayı arzu ediyoruz.”

"Kimliğimiz tahrip ediliyor"

22 yıldır Cumhuriyetin, milli kimliğimizin tahrip edilmeye çalışıldığını, bunun restorasyonu ancak ana kurucu ideolojiyi temin eden insanlarla yeniden gerçekleştirilebileceğini kaydeden Tolga Akalın, “Türk milliyetçilerinin Türk devletini yönetmesi artık bir tercih olmaktan çıkacak ülke açısından da bir milli güvenlik zaruret haline gelecek” dedi.

"Erdoğan'a ikinci defa partimizi kaptırmayacağız"

Kongrenin “Centilmenler Kongresi” biçiminde geçeceğini düşündüğünü ifade eden Akalın, güçlü karakterlerin siyaseti yönetmesiyle o partinin çekim merkezi hamine geleceğini belirtti. Akalın,şunları söyledi:

"Tayyip Erdoğan’a ikinci defa partimizi kaptırmayacağız. Bu cümle öylesine kurulmuş bir cümle değil. Ne söylediğimi bilerek ve arkasında durarak çok rahatlıkla kurduğum bir cümle. Tayyip Erdoğan için yüzde 3’lük bir İYİ Partiden de ziyade İYİ Parti’nin 38 milletvekili, yeni Anayasa dönemi için tırnak içinde belirtiyorum aslan bir iştah kabartıyor. Ondan dolayı bir müdahale gayretin olduğunu görüyorum. İYİ Partinin yükselmesi merkezi alanda her halükarda AKP’yi hem aşağı çeker hem de merkezden de iter. Bu bir risktir. İYİ Parti’yi kendi kuruluş ayarlarına, istikametine ve iktidar yoluna sokacağız.”