Tuncer Bakırhan’dan, belediye başkanlarına çağrı: Dilimiz varlığımızdır

Tuncer Bakırhan’dan, belediye başkanlarına çağrı: Dilimiz varlığımızdır
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Belediye eş başkanlarımıza sesleniyoruz, bundan sonra Kürtçe üzerinde daha çok durmalıdırlar. Dilimiz varlığımızdır” dedi.

Diyarbakır’da “15 Mayıs Kürtçe Dili Bayramı” etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenledi. Kayapınar Roboski Parkı’nda başlayıp 15 Temmuz Parkı’nda sona eren yürüyüşe katılan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Belediye eş başkanlarımıza sesleniyoruz, bundan sonra Kürtçe üzerinde daha çok durmalıdırlar. Dilimiz varlığımızdır. Sokak ve caddelerde dilimizi öğreneceğiz ve halkımıza da öğreteceğiz. Bunun için bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Diyarbakır’da DEM Partililer ve sivil toplum örgütleri, “15 Mayıs Kürtçe Dili Bayramı” etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenledi. Kürtçe sloganlar ve dövizlerle Kayapınar ilçesi Roboski Parkı’nda toplanan kalabalık, 15 Temmuz Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, DEM Parti milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük da katıldı.

Yürüyüşün ardından Kürtçe konuşma yapan Bakırhan, şunları söyledi:

“Bugün özgürce dilimizin bayramını kutlayamıyoruz. Dilimiz böyle bir baskıyla karşı karşıyadır. Bu yüzden omuzlarımıza büyük yük düşüyor. Bunların zorbalığına karşı dilimize sahip çıkmalıyız. Bundan sonra her yerde ve her zaman Kürtçe konuşup yazıp, düşüneceğiz. Kürt kültürü ve dilini yaşatacak çalışmalara daha fazla ağırlık vereceğiz. Burada belediye eş başkanlarımıza da sesleniyoruz, bundan sonra Kürtçe üzerinde daha çok durmalıdırlar. Dilimiz varlığımızdır. Sokak ve caddelerde dilimizi öğreneceğiz ve halkımıza da öğreteceğiz. Bunun için bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz” şeklinde konuştu (ANKA)