Galatasaray'da Dursun Özbek'e CHP'li rakip!

Galatasaray'da Dursun Özbek'e CHP'li rakip!
Prof. Dr. Süheyl Batum, 25 Mayıs'taki seçimde aday olması konusunda ikna edildi. Batum'un listesinde Rezan Epözdemir, Mete İkiz ve Turgay Kıran gibi kulüpte yöneticilik yapmış isimlerin yer alacağı belirtildi.

Galatasaray'da 25 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan olağan seçimli genel kurul öncesi sürpriz bir gelişme yaşandı. Başkan Dursun Özbek’in yeniden aday olacağını açıkladığı Divan Kurulu sonrası harekete geçen muhalefet, Prof. Dr. Süheyl Batum’u aday olması konusunda ikna etti.

Batum’un adaylık sürecinde eski yönetici Rezan Epözdemir’in etkili olduğu öğrenildi. Başkan adayı olmayı düşünen Epözdemir, geçtiğimiz günlerde Galatasaray camiasının önemli isimlerini evinde ağırlamış ve seçim öncesi nabız yoklamıştı. Epözdemir bu buluşma sonrası tek başına hareket etmek yerine bir liderin altında hareket etmeyi uygun görmüştü.

Başkan adayı olmaya ikna edilen Süheyl Batum’un listesinde Rezan Epözdemir, Mete İkiz ve Turgay Kıran gibi kulüpte yöneticilik yapmış isimlerin yer alması bekleniyor.

Süheyl Batum kimdir?

Bedii Süheyl Batum (6 Mayıs 1955; İstanbul), Türk hukuk profesörü ve siyasetçi. Cumhuriyet Halk Partisi'nden TBMM 24. Dönem Eskişehir milletvekili'dir.

Orta ve Lise öğrenimini (1966-1975) Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. 1979 yılında Paris I Panthéon - Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1980’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Anayasa Hukuku kürsüsünde asistanlık yapmaya başladı. Aynı fakültede, 1985 yılında "Siyasal Katılma Aracı Olarak Referandum" konulu tezi ve pekiyi derecesiyle doktor, 1990 yılında "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Anayasal Sistemine Etkileri" başlıklı teziyle doçentlik unvanını aldı. 1996 yılında "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye" isimli teziyle Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Profesör unvanını aldı. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı ve iki dönem Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü görevlerinde bulundu.

İstanbul Üniversitesi'nde, Galatasaray Üniversitesi'nde, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, Marmara Üniversitesi'nde ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde ve Okan Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku dersi verdi.

22 Mayıs 2010 tarihindeki Cumhuriyet Halk Partisi 33. Olağan Kurultayı'nda MYK üyelerinin onayıyla CHP üyesi oldu, 23 Mayıs'ta da delegelerin oylarıyla (1108 oy) CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 2003 yılından beri köşe yazarlığı yaptığı Vatan Gazetesi'nden, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi'ndeki görevi nedeniyle 27 Mayıs 2010 tarihinde ayrıldı. 29 Mayıs 2010 tarihli Parti Meclisi'nde CHP Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) seçildi. 3 Kasım 2010 tarihinde yürürlükte bulunan tüzük uyarınca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Önder Sav'dan boşalan Genel Sekreterlik makamına getirildi. 18 Aralık 2010'daki Cumhuriyet Halk Partisi 15. Olağanüstü Kurultayı'nda 1089 oyla yeniden Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 25 Aralık 2010'da toplanan Parti Meclisi kararıyla Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 12 Haziran 2011 de yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde, CHP Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı olarak seçilerek TBMM'ye girmiştir.

Vatan gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi'nde de köşe yazarlığı yapmıştır.

17 Şubat 2019 tarihinde Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakütesi'nde Anayasa Hukuku dersleri vermektedir. Batum evli ve iki çocuk babasıdır.