ZEYNEL LÜLE

ZEYNEL LÜLE
Babasının Hakim olarak görev yaptığı Sivas’ın Divriği kazasında 1957’de doğdu, Aslen Malatya Arguvanlıdır. İlk, orta, lise ve yüksekokul sürecini Ankara’da tamamladı. Daha sonra eğitim amacıyla gittiği Avrupa Konseyi’nin...

Babasının Hakim olarak görev yaptığı Sivas’ın Divriği kazasında 1957’de doğdu, Aslen Malatya Arguvanlıdır. İlk, orta, lise ve yüksekokul sürecini Ankara’da tamamladı. Daha sonra eğitim amacıyla gittiği Avrupa Konseyi’nin başkenti Fransa’nın Strasbourg kentinde, Türkiye-Avrupa ilişkilerinin en can alıcı döneminde ‘Hürriyet Muhabiri’ olarak 1983’te göreve başladı. Hürriyet muhabirliğinin yanı sıra, TRT, BBC, DW gibi kurumlara çalıştı. 1995-2010 yılları arasında Avrupa'nın çeşitli başkentlerinde ve AB'nin merkezi Strasbourg ve Brüksel'de etkin olarak görev yaptı. Gazetede "Diplomasi Kulisi’ adı altında köşe yazıları yazdı. Televizyonlara yaptığı bağlantılarla 'Zeynel Lüle Brüksel'den bildiriyor' ifadesiyle anılır oldu. 2000 yılında yayın hayatına başlayan CNNTÜRK’ün de Brüksel Temsilciliğini yürüttü. 1989-2002 yılları arasında Avrupa Parlamentoları Gazeteciler Birliği’nin (AJPE) önce Genel Sekreterliği, daha sonra ise Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

CNNTÜRK’te 2005-2009 arasında ‘Burası Brüksel’ adlı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Kanal D’de 2011-2014 arasında, Serdar Cebe ile birlikte ‘Avrupa’dan’ adlı program gerçekleştirdi. Avrupa Birliği’nin birçok projesinde bizzat yer aldı. ‘AB Sürecinde Yerel Medya’ adlı projenin koordinatörlüğünü yürüttü ve 12 kentte gerçekleşen üç yıllık projenin mimarlığını yaptı.Evli ve iki kız babası olan Zeynel Lüle meslek hayatında birçok ödül aldı. Ancak Türkiye’de aldığı ödüllerin yanı sıra, ülkesi ile Avrupa ilişkilerine haber ve makaleleriyle verdiği hizmet nedeniyle 2001’de Avrupa Birliği Gazeteciler Cemiyeti’nin (AJE) prestijli ödüllerinden ‘Costantinos Kaligaris’ ödülüne layık görüldü. Halen Babıali TV’de 'Zeynel Lüle Bildiriyor' adlı günlük program yapıyor ve “bizgazeteciyiz.com’ sitesinin genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor. T24 haber sitesi ile ‘Gazete Pencere'de de yazarlık yapıyor.