BİSAM açıkladı: Yoksulluk sınırı ağustosta 40 bin lirayı aştı!

BİSAM açıkladı: Yoksulluk sınırı ağustosta 40 bin lirayı aştı!
DİSK Birleşik Metal İş Kamu Sınıf Araştırma Merkezi (BİSAM) ağustos ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı tutarlarını açıkladı. Buna göre ağustosta 4 kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gerekli...

DİSK Birleşik Metal İş Kamu Sınıf Araştırma Merkezi (BİSAM) ağustos ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı tutarlarını açıkladı. Buna göre ağustosta 4 kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gerekli olan açlık sınırı tutarı 12 bin 34 lira olurken, yoksulluk sınırı da 41 bin 626 lira olarak gerçekleşti.

BİSAM araştırmasına göre günlük harcama tutarı bazında bakıldığında en yüksek harcama gerektiren grup 130,25 lirayla süt ve süt ürünleri olarak gerçekleşti. BİSAM tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Günlük harcamalarda Ağustos 2023’de en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu 130,25 liralık harcama gereksinimi ile oluşturmaktadır. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 79.28 liradır. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 84.33 liraya ulaştı. Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 33.38 liradır. Katı yağ ve sıvı yağ ise 23.42 liralık masraf yapılması gereken ürün grubudur. Yumurta için 8.13, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 10.59 lira harcama yapılması gerekmektedir."