Büyükelçilik aracıyla Türkiye'ye 58 kilo kokain sokarken yakalandılar

Büyükelçilik aracıyla Türkiye'ye 58 kilo kokain sokarken yakalandılar
Kokainin piyasa değeri ise 300 milyona yakınBrezilya ve Katar’ın, Sofya’daki büyükelçiliklerinde şoför olarak çalışan 2 kişi, Brezilya’nın Sofya Büyükelçiliği'ne ait araçta 58 kilo kokain taşıdı. Bulgaristan’dan...

Kokainin piyasa değeri ise 300 milyona yakın

Brezilya ve Katar’ın, Sofya’daki büyükelçiliklerinde şoför olarak çalışan 2 kişi, Brezilya’nın Sofya Büyükelçiliği'ne ait araçta 58 kilo kokain taşıdı. Bulgaristan’dan alınan kokain 20 Ekim sabah saatlerinde Kapıkule’de yapılan aramada ele geçirildi. 

Halk TV'den Dinçer Gökçe, elçilik aracında kokainle yakalanan iki şoförün Gümrük Muhafaza ekiplerine verdiği ifadelere ulaştı.

Katar Büyükelçiliği’nde şoför olarak çalıştığını söyleyen Petar Zdravkov Yordanov (52), kokain dolu iki çantayı Kapıkule’ye varmadan, yol kenarında duran bir kişiden aldığını söyledi. Yordanov, ifadesinin devamında “Çantaların içinde ne olduğunu sorduğumda, şahsi kişisel eşyaları olduğunu söyledi. Çantaları götürmem karşılığında 300 Leva (4.500 TL) alacaktım. Anlaşmış olduğumuz parayı, çantaları Türkiye’ye geçirdikten sonra alacaktım. Parayı alacağım nokta konusunda herhangi bir bilgim yoktu” dedi.

Kokain dolu çantaları kendisine veren kişinin 45 yaşlarında ve Bulgarca konuşan bir kişi olduğunu anlatan Yordanov, bu kişinin eşkâl bilgilerini de Gümrük Muhafaza ekipleri ile paylaştı.

Brezilya Büyükelçiliği’nde 8 yıldır şoför olarak çalıştığını söyleyen diğer şüpheli Kiril Vasilev Dimitrov (54) ise ifadesinde, kokain dolu çantalarla ilgisinin olmadığını söyledi. Petar Zdravkov Yordanov’un durmasını istediği yerde 2 dakika kadar beklediklerini anlatan Dimitrov “Durakladığımız yerde Petar araçtan indi; iki dakika içinde araç bagajına bir şey koydu. Bir çantayı da benim oturduğum koltuğun arkasına koydu. Çantayı aldığı kişiyi ve yeri görmedim. Bulunduğumuz yerin yol üstü olması nedeniyle biraz şüphelendim. Ancak, Petar ile aynı mesleği yaptığımız sakıncalı bir şey olduğunu düşünmedim” diye konuştu.