EYT Destek Paketi ayrıntıları belli oldu

EYT Destek Paketi ayrıntıları belli oldu
KGF, EYT kredilerine ilişkin detayları paylaştı. Kıdem tazminatı doğrudan emekli olacak kişinin hesabına yatırılacak, nakit ödeme ve amaç dışı kullanılamayacak…Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine’nin destek vereceği EYT (Emeklilikte...

KGF, EYT kredilerine ilişkin detayları paylaştı. Kıdem tazminatı doğrudan emekli olacak kişinin hesabına yatırılacak, nakit ödeme ve amaç dışı kullanılamayacak…

Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine’nin destek vereceği EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kredilerine dair işleyişin nasıl olacağını açıkladı. Buna göre Kıdem tazminat ödemeleri doğrudan emekli olacak kişinin banka hesabına yapılacak. Krediler nakit olarak kullanılamayacak ve nakit dışı amaç için kullanılamayacak.

Paket kapsamında 50 milyar liralık kredi kredinin yalnızca EYT kapsamında emekli olacak personelin kıdem tazminatı için kullandırılacağı belirtildi. Bu kredi ise 6 ile 36 ay arasında taksitlendirilebilecek.

KOBİ’ler için kefalet üst limiti 10 milyon lira, kefalet oranı ise yüzde 75 olarak belirlendi. KOBİ dışındakiler için ise üst limit 20 milyon lira olurken kefalet oranı yüzde 70 olarak belirlendi. Kefaletle birlikte KOBİ’ler için 13.3 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 28.5 milyon liraya kadar kredi imkanı sağlanacak.

EYT Destek Paketi kapsamında kullandırılacak kredinin faiz, kar payı oranı 24 aya kadar vadeli kredilerde Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı (TLREF) artı 200 baz puan olarak uygulanırken 24 ay üzeri vadeli kredilerde faiz, kar payı oranı TLREF artı 300 baz puan olarak uygulanacak.

Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullandırılacak krediler için geçerli olacak. 11. çalışandan itibaren kullandırımlar için ise faiz/kâr payı oranı banka tarafından belirlenecek.

KGF, verdiği kefaletler karşılığında yararlanıcılardan her bir kefalet kullandırımı için bir defaya mahsus ve peşin olarak kefalet tutarının yüzde 0,5’i oranında kredi verenler aracılığıyla komisyon tahsil edecek. Yapılandırma durumunda yararlanıcılardan, kefalet bakiyesi üzerinden yüzde 0,5 oranında kredi verenler aracılığıyla peşin olarak komisyon tahsil edecek.

Kredi Veren verdiği kredi karşılığında yararlanıcılardan her bir kredi kullandırımı için bir defaya mahsus ve peşin olarak yalnızca kredi tutarının azami yüzde 1’i oranında komisyon tahsil edebilecek. Kredinin vadesinin 1 yıldan az olması halinde, azami oran üç aylık vadelere göre oranlanarak uygulanacak.