Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Cari açık da düştü işsizlik de

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Cari açık da düştü işsizlik de
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açık ve işsizliğin düştüğünü belirtti. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Şimşek, "Ekim ayında işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,5’e...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açık ve işsizliğin düştüğünü belirtti. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Şimşek, "Ekim ayında işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,5’e geriledi" ifadelerini kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün açıklanan cari denge, sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarını değerlendirdi.

"Rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi seviyeye ulaştı"

Büyümede dengelenmeye yönelik politikalarla cari dengenin Ekim ayında da fazla verdiğini hatırlatan Bakan Şimşek, "yıllık açık mayısa göre 9,6 milyar dolar azaldı. Cari dengedeki düşüş ve ülkemize yönelik artan uluslararası yatırımcı ilgisi sayesinde rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı" dedi.

Uygulanan politikalarla bir yandan kırılganlıkları azaltırken diğer yandan yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi tesis ettiklerini belirten Şimşek "Bu dönemde en büyük dezavantajımız ihracat artışını sınırlayan ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep. Sanayi üretimindeki seyir büyük oranda bunu yansıtıyor. Ekim ayında işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,5’e geriledi. Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, program hedeflerimiz bir bir gerçekleşmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.