Merkez Bankası yeni başkanı Karahan: Dezenflasyon sağlamaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz

Merkez Bankası yeni başkanı Karahan: Dezenflasyon sağlamaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı atamasına ilişkin resmi internet sitesinde basın duyurusu paylaşıldı. Merkez Bankası yeni başkanı Fatih Karahan, göreve atanmasının ardından yaptığı ilk değerlendirme de duyuru...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı atamasına ilişkin resmi internet sitesinde basın duyurusu paylaşıldı. Merkez Bankası yeni başkanı Fatih Karahan, göreve atanmasının ardından yaptığı ilk değerlendirme de duyuru ile paylaşıldı.

Merkez Bankası resmi internet sitesinde başkan değişikliği atamasına ilişkin basın duyurusu yayınladı. Başkanı Fatih Karahan duyuru aracılığı ile ilk mesajını paylaştı. Karahan'ın MB Başkanı sıfatı ile ilk mesajı şu şekilde oldu:

Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.

Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Yayının sonunda ise Karahan'ın özgeçmişi de paylaşıldı.

Dr. Fatih Karahan kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.