SÜT ÜRETİCİLERİ VE BESİCİLER BİR GÜNLÜK GREV YAPTI

SÜT ÜRETİCİLERİ VE BESİCİLER BİR GÜNLÜK GREV YAPTI
Maliyetlerinin altında belirlenen fiyatlara tepki gösteren süt üreticileri ve besiciler, Dünya Gıda Günü’nde greve gitti, sanayicilere ürün vermedi.Maraşlı besici Yakup Konan, “İki yıl önce ‘Gıda krizi geliyor’ dedik,...

Maliyetlerinin altında belirlenen fiyatlara tepki gösteren süt üreticileri ve besiciler, Dünya Gıda Günü’nde greve gitti, sanayicilere ürün vermedi.

Maraşlı besici Yakup Konan, “İki yıl önce ‘Gıda krizi geliyor’ dedik, kimse bizi dinlemedi. Hakkımızı arıyoruz. Uluslararası bir parite istiyoruz, bu da hakkımız” dedi.

Samsunlu Davut Battal ise, “Burada matematik profesörü olmaya gerek yok ki. Bu girdi maliyetleri düşmediği sürece biz bu işin içinden çıkamayız. Sen, bizi niye küstürüyorsun abi” diye konuştu.

Ulusal Süt Konseyi (USK), uzun bir aranın ardından çiğ süt alım tavsiye fiyatına zam yaptı ve fiyatı 8 lira 50 kuruşa yükseltti. Ancak bu fiyat da üreticileri memnun etmedi. Bir kilo sütün maliyetinin 10 TL’nin üstünde olduğunu belirten üreticiler, zarar ettiklerini söylüyor. Market raflarında ise sütün fiyatı, USK’nın tavsiye fiyatının çok üstünde. Protein değeri en yüksek bir kilo çiğ süt üreticiden 9 TL’den alınıyor, fakat 1 litre süt marketlerde en az 18 TL’den satılıyor.