31 Mart yerel seçimleri, dünya basınında nasıl görüldü?: Erdoğan için seçim fiyaskosu

31 Mart yerel seçimleri, dünya basınında nasıl görüldü?: Erdoğan için seçim fiyaskosu
31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre CHP yüzde 37, AKP yüzde 35 oy aldı ve CHP yarım asır sonra ilk kez 1. parti olmayı başardı. CHP’nin tarihi zaferi, dünya basınında nasıl görüldü?Sandıkların yüzde...
31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre CHP yüzde 37, AKP yüzde 35 oy aldı ve CHP yarım asır sonra ilk kez 1. parti olmayı başardı. CHP’nin tarihi zaferi, dünya basınında nasıl görüldü?

Sandıkların yüzde 99,88’i açıldı, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin sonuçları netleşti. Kesinleşmeyen sonuçlara göre CHP yüzde 37, AK Parti yüzde 35 oy aldı. CHP 30 büyükşehirden 14’ünü, 51 ilden ise 21’ini kazanırken AKP 12 büyükşehir ve 12 ilde birinci parti oldu.

CHP’nin yarım asır sonra ilk kez 1. parti olduğu yerel seçimler, dünya basınında böyle görüldü:

Reuters: Yeniden dirilen muhalefet, Erdoğan'ı hezimete uğrattı

Reuters haber ajansı, “Türkiye’nin yeniden dirilen muhalefeti, önemli yerel seçimlerde Erdoğan’ı hezimete uğrattı” başlıklı haberinde, seçim sonuçlarının muhalefeti yeniden bir siyasi güç olarak ortaya koyduğu yorumunda bulundu. İmamoğlu’nun Cumhur İttifakı’nın AK Partili adayı Murat Kurum’un yaklaşık 10 puan önünde olduğuna dikkat çeken Reuters, ülke çapında elde edilen sonuçların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti için iktidarda oldukları 20 yılı aşkın süre içindeki en kötü yenilgi olduğunu kaydetti. Reuters’a göre, bu seçim sonuçları ülkenin bölünmüş siyasi ortamında bir değişimin sinyalini de veriyor olabilir.

Başkent Ankara’da da CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ın yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğini hatırlatan Reuters, bunun Erdoğan için bir başka hayal kırıklığı olduğu değerlendirmesini yaptı. Seçim öncesi yapılan anketlere de değinen ajans, yapılan çoğu kamuoyu yoklamasının İstanbul’da başa baş bir seçim öngördüğünü ve CHP’nin ülke çapında pek çok kayıp yaşayabileceği tahmininde bulunduğunu anımsattı. Reuters, AA dahil olmak üzere ajanslardan gelen kısmi resmi sonuçların AK Parti ve ittifakının başta Balıkesir ve Bursa dahil olmak üzere 19 önemli belediyeyi kaybettiğine işaret ettiğini aktardı.

BBC: Tarihi zafer kazanan muhalefet, Erdoğan'ı afallattı

İngiltere’nin BBC yayın kuruluşu da seçim sonuçlarını okurlarına “Türkiye’de yerel seçimler: Muhalefet tarihi zaferle Erdoğan’ı afallattı” başlıklı haberiyle duyurdu. BBC, seçim sonuçlarının, üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilmesinin üzerinden henüz bir yıl geçmeden bazı kentlerin kontrolünü yeniden kazanmak isteyen Erdoğan’a önemli bir darbe olduğu yorumunu yaptı. Erdoğan’ın büyüdüğü kentteki seçim kampanyasını yürüttüğünü hatırlatan BBC, İmamoğlu’nun 2019’un ardından dün İstanbul’daki ikinci zaferini kazandığını kaydetti.

Erdoğan’ın seçim kampanyası sürecinde bu seçimin son seçimi olacağını, çünkü cumhurbaşkanlığı görev süresinin 2028’de sona ereceğini söylediğini hatırlatan BBC, “Ancak (Erdoğan’ı) eleştirenler, (olası bir) zaferin yeniden aday olabilmesi için anayasayı değiştirme konusunda ona cesaret vereceğine inanıyordu. Bu kadar dramatik bir yenilginin ardından bu, pek olası görünmüyor” değerlendirmesinde bulundu.

The Guardian: İmamoğlu'nun zaferi, CHP'yi ülke siyasetinin merkezine taşıdı

İngiltere’nin The Guardian gazetesi, Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarına ilişkin haberinde, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da beklenmedik bir zafer kazandığı, bunun ise CHP’yi ülke siyasetinin merkezine taşıdığı yorumunu yaptı. Ülke genelindeki seçim sonuçlarına atıfta bulunan gazete, CHP’nin Erdoğan’ın yönetimine beklenmedik bir darbe indirdiğini kaydetti. The Guardian, haberinde şu değerlendirmeye yer verdi: “Sonuçlar, geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının hemen ardından destekçilerini yerel seçimlerde sandık başına gitmeye çağırmaya başlayan Erdoğan’a karşı olan hoşnutsuzluğun hızla bir sembolü haline geldi.” Gazete, Erdoğan’ın İstanbul’daki seçim kampanyasının da ön saflarında yer aldığını hatırlattı.

WSJ: Sonuçlar ekonomiden duyulan hoşnutsuzluğu yansıtıyor

ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, yerel seçim sonuçlarını okurlarına “Erdoğan, Türkiye’deki seçimde yenilgi yaşadı” başlıklı haberiyle duyurdu. Kötü ekonominin AK Parti hükümetinin aldığı seçim sonuçları üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken gazete, CHP’nin on yıllar sonra ilk defa ülke çapında bir seçimi oy oranı bazında birinci sırada bitirmeye yakın olduğunu yazdı. Alınan sonuçların AK Parti açısında ekonomiden duyulan hoşnutsuzluğu yansıttığını aktaran WSJ, “İstanbul, stratejik ve sembolik bir ödül” diyerek İmamoğlu’nun seçim başarısına dikkat çekti.

FT: Erdoğan için acı verici bir darbe

İngiltere’nin The Financial Times (FT) gazetesi, “Muhalif belediye başkanlarının kazanmasıyla Türkiye’deki büyük şehirler Recep Tayyip Erdoğan’a darbe vurdu” başlıklı haberinde, AK Parti’nin seçimlerde büyük bir yenilgi yaşadığını, bunun ise 20 yılı aşkın süre önce iktidara geldiğinden bu yana Erdoğan’ı en büyük seçim yenilgisi ile karşı karşıya bıraktığını yazdı. İlk sonuçlara göre CHP’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olmak üzere büyük şehirlerinde seçimleri önde götürdüğünü aktaran gazete, ‘Ekrem İmamoğlu’nun CHP için gösterdiği güçlü performansın Erdoğan’a özellikle acı verici bir darbe vurduğu’ yorumunu yaptı.

FAZ: Erdoğan için seçim fiyaskosu

Almanya’nın Die Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi ise konuya ilişkin haberinde “Türkiye’de yerel seçimler: Erdoğan için seçim fiyaskosu” başlığına yer verdi. Muhalefetin seçimlerde şaşırtıcı bir şekilde başarılı olduğu yorumunu yapan FAZ, sonuçların ülkenin siyasi manzarasını yeniden şekillendirebileceği öngörüsünde bulundu. AK Parti’nin seçimlerde ağır bir yenilgi aldığını söyleyen gazete, İstanbul’daki seçim sonuçlarının İmamoğlu’nu dört yıl sonra olası bir cumhurbaşkanı adayı haline getirebileceği yorumunu yaptı.

Kaynak: Gazete Duvar