Bakan Yerlikaya 'Sabır, sabır, sabır' dedi; Bakan Bayraktar, 'Allah'ın yüzümüze bakmasına ihtiyacımız var' diye ekledi

Bakan Yerlikaya 'Sabır, sabır, sabır' dedi; Bakan Bayraktar, 'Allah'ın yüzümüze bakmasına ihtiyacımız var' diye ekledi
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sözlerine sabra ihtiyacımız var diyerek başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Arama faaliyeti ile ilgili büyük bir çalışma söz konusu. Allah'ın yüzümüze bakmasına ihtiyacımız...
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sözlerine sabra ihtiyacımız var diyerek başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Arama faaliyeti ile ilgili büyük bir çalışma söz konusu. Allah'ın yüzümüze bakmasına ihtiyacımız var" dedi.

Erzincan İliç’e bağlı Çöpler köyündeki maden ocağı sahasında 13 Şubat’ta meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları devam ediyor. 6’ıncı günde basın mensupları da olay yerine götürüldü. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan’da maden sahasında meydana gelen toprak kaymasındaki son durumla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Yerlikaya: Sabra ihtiyacımız var

Bakan Yerlikaya’nın açıklamasından satır başları şöyle:

”Ardımızda görmüş olduğumuz alanda 35 milyon metreküplük toprak kütlesi var. Toprağın kaydığı zamanda dere dediğimiz alana 5 milyon metreküplük alana yeni bir kütle vadiye geldi.

Arama kurtarma ile ilgili AFAD başından beri 500’ün üzerine ekibimi var. 2700’ü aşmış vaziyetteyiz. 800 aracımız var. Araç ve insan kaynağı olarak hiçbir eksikliğimiz yok. Hepimiz tek bir niyeti var, bu işi olabilecek en kısa sürede tamamlamak.

 

Öncelikle 9 canımız şu anda toprağın altında. Yakınlarımızın her birini ziyaret ettik. Onlar da buraya geliyorlar. Onların sabrı anlayışı için minnettarız. Sabır bizim şu anda en fazla ihtiyacımızın olduğu duydu.

Böyle büyük bir toprak kütlesinin hareket ettiği ortamda planımız şu, hedef alanda toprağı geçici depolama alını olarak güvenli ortama tahliye ediyoruz. Şu an için 60 ekskavatörlerle günlük bin-bin 500’e yakın kamyon hareketiyle toprak kaymasının olduğu tahliyeyi yapıyoruz. Sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak değil, diğer tüm bakanlarımızla ilgili olması gerekenler anbean devam ediyor.

Yeni gözaltılar olacak mı?

Adalet Bakanımız sürecin takipçisi. Görevlendirilen 4 savcımız eğer bir ihmal ve kusur varsa hak tecelli edecektir. Yargıya intikal ettikten sonra bizim değerlendirme yapmamız doğru değil, yargı bağımsız. Bu süreç bildiğim kadarıyla devam edecek. Nasıl kararlar alınacaksa biz de sizin gibi takip edeceğiz.

Bakan Bayraktar: Allah'ın yüzümüze bakmasına ihtiyacımız var

Bakan Bayraktar da, “Aslında bu bölge tahliye edilmeye başlanmış durumda. Arama faaliyeti ile ilgili büyük bir çalışma söz konusu. Allah’ın yüzümüze bakmasına ihtiyacımız var. Burada çevre ile ilgili alınması gereken tedbirler söz konusuydu. Su ve toprak numuneleri temiz çıktı. Buradaki toprağın tamamını kaldırmak durumundayız.

Burada halk sağlığına zarar verecek hiçbir şey bulunmuyor şu anda. Arama faaliyeti ile ilgili bir sonuç almayı ümit ediyoruz.

Çevre izin belgesi burada tamamen iptal edilmiştir. Esas itibariyle faaliyet izin belgesi olmayan bir madenin çalışması mümkün değildir. Şu anda çevre izin belgesinin verildiği şartlar ortadan kalkmıştır.” dedi.