Türk yetkili, Moskova'yı kana bulayan teröriste ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Türk yetkili, Moskova'yı kana bulayan teröriste ilişkin önemli açıklamalarda bulundu
Reuters'a konuşan Türk güvenlik yetkilisi, Rusya'nın başkenti Moskova'da terör saldırısı gerçekleştiren IŞİD'li hakkında önemli açıklamalarda bulundu.Rusya’nın başkenti Moskova’yı kana bulayan teröristlerden birinin...
Reuters'a konuşan Türk güvenlik yetkilisi, Rusya'nın başkenti Moskova'da terör saldırısı gerçekleştiren IŞİD'li hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’yı kana bulayan teröristlerden birinin İstanbul'dan paylaştığı fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından bir Türk yetkili açıklama yaptı.

İngiliz haber ajansı Reuters’a adının açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk güvenlik yetkilisi, geçen hafta Moskova'da ölümcül bir saldırı gerçekleştiren kişilerden ikisinin "Rusya'da oturma izinlerini yenilemek için kısa bir süreliğine Türkiye'ye giriş yaptıklarını ancak radikalleşmelerinin Türkiye'de gerçekleşmediğini" söyledi.

Yetkili saldırganlar hakkında herhangi bir tutuklama emri bulunmadığını, yani Türkiye ile Rusya arasında serbestçe seyahat edebildiklerini belirtti ve saldırganların uzun süredir Moskova'da yaşadığını sözlerine ekledi.

Saldırganlardan Feridun Şemsettin’in 20 Şubat'ta havayoluyla Rusya'dan Türkiye'ye giriş yaptığı, İstanbul Fatih'te bir otelde kaldıktan sonra 2 Mart'ta İstanbul Havalimanı'ndan Rusya'ya gittiği tespit edildi.

Diğer saldırgan Saidakram Rajabalizoda'nın ise 5 Ocak'ta İstanbul'a gelerek Fatih'te bir otelde bir süre kaldığı, daha sonra Feridun Şemsettin ile aynı uçakta Moskova'ya döndüğü belirlendi.

Feridun Şemsettin’in yakalandığında yapılan ön ifadesinde, vizesi bittiği için Türkiye’ye gidip geldiğini itiraf ettiği belirtildi.

Turist gibi gezmiş

Rus haber ajansı Ria Novosti, Feridun Şemsettin isimli teröristin İstanbul'da çekilen fotoğraflarını paylaşmıştı. Teröristin 23 Şubat'ta Instagram hesabında paylaştığı fotoğraflarda Aksaray'ı gezdiği ve Fatih Camii'ne gittiği görülüyor.

Teröristin turist gibi gezdiği İstanbul'da serpme kahvaltı keyfi yapması da dikkat çekiyor.

8 aylık bir bebeği olduğu belirtilen 36 yaşındaki adam, ifadesinde Rusya'da bir fabrikada çalıştığını anlatmıştı.