ATİLLA TÜRKER

ATİLLA TÜRKER
1961 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Kurtuluş İlkokulu, ortaokulu ve lisesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu.Gençlerbirliği minik,...

1961 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Kurtuluş İlkokulu, ortaokulu ve lisesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu.

Gençlerbirliği minik, genç ve profesyonel takımlarında futbol oynadı. 2 kez A Genç Milli oldu.

Muhabirliğe 1979 yılında Basın Yayın Yüksek Okulu tarafından yayınlanan Görünüm Gazetesi’nde başladı. 1983 yılında Bulvar Gazetesi’ne adım attı. Sırasıyla Tercüman Gazetesi’nde 3 yıl, Milliyet Gazetesi’nde 13 yıl, Star Gazetesi’nde 5 yıl, Hürriyet Gazetesi’nde 6 yıl, Habertürk Gazetesi’nde de 7 yıl görev yaptı.

Olimpiyatlar, Dünya ve Avrupa şampiyonaları başta olmak üzere uluslararası alanda düzenlenen 200’ü aşkın büyük organizasyonu yerinde takip etti.

40 yıldır aralıksız bir şekilde spor muhabirliği yapıyor. Habertürk Gazetesi’nin 2018 yılında kapanmasının hemen ardından Radyospor ve Ajansspor’da çalışmaya başladı.

Ödülleri:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2’si haber, 3’ü de köşe yazısı olmak üzere 5 kez büyük ödüle layık görüldü. Çok önemli bölümü Türkiye Spor Yazarları Derneği’nden olmak üzere haber, röportaj, köşe yazısı, araştırma ve fotoğraf dallarında toplam 68 ödül kazandı.

2014 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Tanıtım Dalında Şeref Diploması” ödülüne layık bulundu.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) yanı sıra Dünya Spor Yazarları Derneği (AIPS) üyesi.

Sürekli sarı basın kartı sahibi olan Türker, Türkiye’de en fazla ödül kazanan gazetecilerin başında geliyor.