Trabzonspor fırsat tepmedi!

Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki rekabet yıllara dayanır. Sezona bedeldir, iki takım arasındaki maçlar.
Bu kez ortada, rekabeti biraz da gölgede bırakan ilginç istatistikler vardı ve bunların hayat bulduğu bir karşılaşmaya tanıklık ettik biz de. Kazananın zirvede en azından bir hafta kalacağı, bunun yanı sıra rekabette avantaj elde etmenin keyfini süreceği bir maçtı çünkü. Her ne kadar Fenerbahçe için beraberlik avantajı söz konusu olsa da bu tür maçlarda galibiyetin tadı başka olurdu onlar açısından… Sonuçta Trabzonspor kazandı, lider oldu. Uzun süre sonra büyük taraftar kitlesi önünde oynamanın, net bir galibiyet elde etmenin, maç sonunda da kolbastının tadını çıkardı.

Yetmedi, A Milli takımda bulunan iki kalecinin rekabeti ne olacaktı? Bu maç Milli takım teknik patronlarının tercihlerinin tescil edildiği karşılaşma da oldu ayrıca. İki kaleci arasındaki fark açıkça ortaya çıktı. Bir başka açıdan bu maç iki teknik adamın kafalarında oynadıkları müsabakanın saha içinde ne kadar hayata geçtiğinin bir göstergesi oldu.

Trabzonspor’da sakatlıkları süren Abdulkadir Parmak, Hamsik, Koita ve İsmail Köybaşı yer almadı. Teknik Direktör Abdullah Avcı zorunluluktan kadrosunda taktiksel değişiklikler yerine yerli oyuncu kotası çalışması yaptı!! Hamsik’in yerine Ömür’ü, İsmail’in yerine Denswil’i tercih etti. Cornelius’u hamle oyuncusu olarak kulübede tutup, pres yapan fizik gücü iyi olan Djaniny ‘i tercih etti. Beklenmedik sakatlıklar Avcı’nın kafasındaki oyun düşüncesini altüst etti.

İlk yarıda kalitesi yüksek bir 45 dakika izledik. Fenerbahçe 3.dakikada golü buldu. Güney Koreli oyuncu Kim Min- Jae Trabzonspor’un ekmeğine Vakfıkebir tereyağı lezzetinde yağ sürdü. Çift sarı karttan oyun dışında kalırken Bakasetas’a gollük pozisyon hazırladı. Kaleci Altay tuttuğu topu filelere taşıyarak bordo mavililere bir taşla iki kuş vurdurdu. Skoru yakalayan Bordo Mavililer konuk takımın ceza alanında kamp kurdu! Fenerbahçe kalesi zor anlar yaşadı. Nwakaeme sakatlanarak yerini Yusuf Sarı’ya bıraktı. İlk yarı skor olarak Trabzonspor’u mutlu etmese de ikinci yarı bir oyuncu fazla oynamanın avantajını kullandı.

İkinci yarıya Trabzonspor zorunluluktan doğan değişiklik yaparak başladı. Denswil, yerini Trondsen’e bıraktı. Peres ikinci yarının başında sakatlandı. 51.dakikada yerine Dorukhan girdi. Bir saat dolmadan bordo mavili takım iki bekini birden kaybetti. Zorunlu değişiklikler nedeniyle oyuncu değişikliklerini istediği gibi yapamayan teknik direktör Abdullah Avcı 67.dakikada final hamlesini yaptı. Gervinho çıktı, Cornelius girdi, Berat’ın yerine ise Siopis’i şans buldu. Skoru değiştirme düşüncesinde olan bordo mavililer futbolunu bir vites büyüttü. Pereira iki oyuncu değişikliği ile karşılık verdi. Mesut Özil ve Rossi çıktı. Sosa ve Tisserand oyuna girdi. Kapanan eksik Fenerbahçe’yi açmak için oyunu rakip sahaya yıktı. Bunun semeresini üç golle aldı. Szalai, Trabzonspor’un işini kolaylaştırdı. İlk yarıda adam paylaşımı hatasıyla arkadaşını attırdı, İkinci yarıda fındık çuvalı tutar gibi Cornelius’u tutmaya çalışarak penaltı yaptırdı. Yetmedi kaleci Altay’ın kulağına Bakasetas’ın vuracağı yeri üfleyip onun kafasını karıştırdı. Bir Szalai daha ne yapsın! Trabzonspor zor geçeceğini düşündüğü bir müsabakayı rakibinin bireysel hataları ile kolay kazandı.

A milli maçlar dönüşleri Trabzonspor’un hep kâbusu olmuştur. O korku bu kez yaşanmadı. Bordo mavili takım bu kez fırsatı tepmedi. Lider olarak yoluna yenilgisiz devam etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Cevat Kol Arşivi