İhtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli? Vade, faiz oranı ve aylık ödeme tutarına dikkat!

İhtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli? Vade, faiz oranı ve aylık ödeme tutarına dikkat!
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ihtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi konusunda uzmanlar uyardı. İşte ihtiyaç kredisinde vade ve limitlerle ilgili tüm detaylar...

Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiği faiz artırımları, kredi faizlerini de yukarı çekti.

Buna karşılık konut ve taşıt kredilerindeki sert frenle, tüketicinin ihtiyaç kredilerine talebi devam ediyor. Nakit ihtiyacı olanların aklına ilk gelen seçenek olan ihtiyaç kredilerinin faiz oranları kişinin gelirine, kredi notuna göre farklılık gösterebiliyor.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre tüketicilerin alışveriş, tatil, ev tadilatı gibi genel ihtiyaçları için kullandıkları ihtiyaç kredisi çekerken bilmesi gerekenler şunlar...

İhtiyacı belirleyin, kredi tutarınızı buna göre tespit edin

Kredi almadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemek ve kredi tutarınızı buna göre tespit etmek, gereksiz harcamalar yapmaktan kaçınmanızı sağlar.

Aylık ödenecek taksi tutarını belirleyin, kredi vadesini buna göre ayarlayın

Kredi almadan önce bütçe değerlendirmesi yaparak aylık ödenebilecek taksitlerin dikkatlice belirlenmesi ve kredi vadesinin buna göre ayarlanması gerekir.

Geri ödeme planı oluşturun

İhtiyaç kredisi almadan önce geri ödeme planınızı oluşturmanız gerekir. Başvuru yaparken, kredi taksitlerinin bütçenizi ne kadar zorlamayacağını hesaplamak için aylık gelir ve giderlerinizi dikkate almanız işinizi kolaylaştırır.

Banka banka inceleyin, en uygun ihtiyaç kredisi vereni bulun

Kredi oranlarına krediyi çekmeden önce detaylıca bakıp uygun olan seçilmeli. Faiz oranları, vade ve aylık ödeme tutarları gibi kredi koşullarını karşılaştırmak için farklı bankaların kredi tekliflerini incelemek, en uygun ihtiyaç kredisini bulmak için önemli bir adım olur.

Maaş gününü dikkate alın

Taksit ödeme gününü maaş aldığınız tarihe göre belirleyin. Gelir tarihlerinize yakın ödeme tarihi seçerseniz ödemeleriniz daha düzenli olur ve böylece zor durumda kalmazsınız. İlerleyen dönemlerde acil bir duruma karşı kredi ile ilgili bütün dosyalar mutlak suretle saklanmalı.

Yüksek dosya masrafı çıkartan bankayı tercih etmeyin

Uzun vade hem ödeyeceğiniz faiz oranını artırır, hem de elinizi kolunuzu uzun bir dönem boyunca bağlamış olur. Dosya masrafının krediye olan oranına çok dikkat edin. Yüksek dosya masrafı çıkartan bankalar tercih edilmemeli.

Faiz oranları başvuru sonrası değişiyor mu?

İhtiyaç kredisi faiz oranları günden güne ve bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Kredi notuna, yaşa, gelir düzeyine ve risk skoruna göre farklılık gösterir.

Kısacası faiz oranları kişiye göre değişkenlik gösterdiği için herkese aynı oranda faiz ve kredi çıkmayabilir. Kredi çekmek istediğinizde kredi notunuzu öğrenmeniz ve faiz oranını hesaplatmak gerekir.

Sözleşmeyi dikkatli okuyun

Kredi tutarınızı belirlerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Farklı bankaların kredi tekliflerini karşılaştırın.

Geri ödeme planınızı oluşturun ve düzenli ödeme yapmaya özen gösterin. Taksit ödeme gününü maaş aldığınız tarihe göre belirleyin. Gelir tarihlerinize yakın ödeme günü seçerseniz zor durumda kalmazsanız.

Bütçenize uygun kredi taksitini belirleyin. Banka veya finans kuruluşunun müşteri hizmetleri ile görüşün.
Kredi sözleşmesini dikkatlice okuyun ve saklayın.

İhtiyaç kredisi vade ve limitleri nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) göre 50.000 TL'ye kadar olan krediler için uygulanabilecek en yüksek vade 36 ay, 50.000 TL üstü krediler için en yüksek vade 24 ay. İhtiyaç kredisi sorgulama, başvuru yapılan bankanın dijital bankacılık kanallarından yapılabilir.