Tacikistan ile 4 ticaret ve yatırım anlaşması imzalandı

Tacikistan ile 4 ticaret ve yatırım anlaşması imzalandı
Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır ile Tacikistanlı mevkidaşı Kabir'in katılımıyla gerçekleşti. Bakan Kacır, ticaret ve yatırım ilişkilerinde uzun dönemli bir ivme oluşturacak 4 anlaşma imzaladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Tacikistan İş Forumu'na katıldı. Bakan Kacır'ın yanı sıra Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, Tacikistan Yatırımlar ve Devlet Mülk Yönetimi Devlet Komitesi Başkanı Sulton Rahımzoda, Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odası Birinci Başkan Yardımcısı Nasimdzhon Anvarov ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak programa katıldı.

Bakan Kacır, konuşmasında, dünyanın zorlu sınamalardan geçtiğini belirterek, "Ülkemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bu sınamalardan alnının akıyla çıkmaya devam ediyor. Ülkemize duyulan güven ve süregelen istikrar ikliminin getirdiği başarı, tüm göstergelerle önümüzde duruyor. Türkiye olarak yatırım, istihdam, üretim ve ihracat rotasından taviz vermeyen ekonomi modelimizle, son 14 çeyrektir büyümemizi hız kesmeden sürdürdük. Küresel tedarik zincirinde ve enerji arzında yaşanan kırılmalara, deprem felaketlerine rağmen 255,8 milyar dolarla ihracatta Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Milli gelirimizi 1 trilyon 118 milyar dolara çıkardık. 32,6 milyon kişiyle istihdamda tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştık. Ticaret ve teknoloji savaşlarının yaşandığı günümüz dünyasında ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine taşıma iddiamıza hizmet edecek özgün, yenilikçi ve rekabetçi üretim kabiliyetimizi oluşturduk" diye konuştu.

Bakan Kacır, 22 yılda adeta sıfırdan inşa edilen Ar-Ge ve inovasyon ekosistemiyle 'Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi' vizyonunu gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, "Şimdi, ülkemizin ekonomik, bilimsel ve teknolojik kazanımlarının kalıcı olmasını sağlayacak ve Cumhuriyetimizin ikinci asrını 'Türkiye Yüzyılı' yapmayı mümkün kılacak çok önemli bir atılıma daha imza atıyoruz. O da 'Milli Teknoloji Hamlesi'. Yeni ticaret ve yatırım ortaklıklarıyla ticaret, sanayi ve teknoloji alanlarındaki ülkemizin bu başarı hikayesini ve tecrübelerini dost ve kardeş ülkelerle paylaşıyoruz. Özellikle ikili iş birliklerini güçlendirecek, bağları daha da kuvvetlendirip artıracak adımlar atmaya gayret ediyoruz" dedi.

'56 maddelik detaylı bir eylem planı hazırladık'

Bakan Kacır, Tacikistan'ın ekonomik potansiyeli, Asya-Avrupa arasındaki lojistik bağlantılarındaki rolü ve doğal kaynakları itibarıyla Türkiye'nin Orta Asya'da önde gelen ticaret ve yatırım ortakları arasında yer aldığını söyleyerek, "Türkiye olarak Tacikistan'ın son dönemde sanayileşme ve kalkınma yolculuğunda gösterdiği başarıları takdirle izliyoruz. Bugün düzenlediğimiz 12'nci Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nda aralarında ticaret, yatırım, sanayi, bankacılık, enerji, ulaştırma ve iş çevreleri arasındaki iş birliğine dair eylemlerin de yer aldığı 56 maddelik detaylı bir eylem planı hazırladık. Bu çerçevede; Türk-Tacik Ticaret ve Sanayi Odası Forumu'nun faaliyete geçmesi ve belli sektörlerde faaliyetlerin ve ülke tanıtım toplantılarının düzenlenmesi hususlarında mutabakata vardık. Türkiye'nin teknoloji ve sanayi kabiliyetini Tacik kardeşlerimizle paylaşacak, dost Tacikistan'la kalkınma yolculuğumuzu birlikte sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

'Tacikistan'da 52 müteahhitlik projesi gerçekleştirdik'

ASO Başkanı Seyit Ardıç ise "Tacikistan'da 700 milyon dolar civarında toplam 52 müteahhitlik projesi gerçekleştirdik. Türkiye, son 5 yıl itibarıyla Tacikistan'da 5'inci büyük yabancı yatırımcı konumundadır. Son 10 yıllık dönemde Türk firmalarınca Tacikistan'da gerçekleştirilen yatırımların tutarı 200 milyon doları geçmiştir. Bugün yeni versiyonu imzalanan 'Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması', yatırımlarımızı karşılıklı olarak artırıcı bir etki oluşturacaktır" diye konuştu. (DHA)