Son 48 saatin ruh hali

DÜŞÜK MORAL, EKSİK MOTİVASYON

Seçimlerin son haftasında mitingler sıklaşıp, atışmalar artarken iktidar partisinde olası sonuçlara ilişkin yapılan değerlendirmeler, propagandalardan daha farklı. Öncelikle AKP’lilerin anket paylaşma heyecanını kaybetmesi, birkaç genel başkan yardımcının zayıf açıklaması dışında yönetimdeki derin sessizliği manalı bulanlar var. 48 saat sonra yapılacak yerel seçimin sonuçları, iktidar muhalefet fark etmeksizin, Türkiye’nin yeni dönem siyaseti açısından önemli mesajlar içerecek.

Yerel seçimlerin sonuçlarından bağımsız taşıdığı anlam, siyasi kulislerde çok konuşuluyor. Meydanlardaki konuşmaları bir tarafa bırakarak, kapalı kapılar ardındaki havayı analiz etmek gerekli. Son günlerde, iktidar partisinde anket sonuçlarını paylaşma konusundaki heyecanın söndüğünü görürsünüz. AKP’yle çalışan profesyoneller, “henüz sonuçlanmadı” geçiştirmesi içinde. Bunu moral bozukluğuna yoranlar var.

KURUM ZORLANDI

İktidarın var gücüyle yüklendiği İstanbul’da, adayları Murat Kurum’la ilgili sempati yaratma sorunu yaşandığı belirtiliyor. Bakanlık geçmişi ve deprem çalışmalarındaki deneyiminin avantaj olacağı hesabı, tam tersine o dönem yapılmayan işlerin veya yanlış verilen kararların ondan sorulmasına dönüştü.

15 YILIN HESABI

Her ne kadar Kurum, “yapacaklarıyla” gündeme gelmeye çalıştıysa da 2009’da Emlak Konut yöneticiliğiyle başlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla devam eden 15 yıllık kariyeri boyunca alt yapı ve depremle ilgili sorumluluklarından kaçamadı. Kurum’un İstanbul’daki ibresi, tüm hükümetin desteğine rağmen yükselmedi.

ALTINOK SORUNU

Ankara başka bir hikaye. Zaten AKP adayı Turgut Altınok’un kazanma şansı olmadığı, partide ilk günlerden satın alındı. Ancak Altınok’un tartışmalı kişiliği partiye sadece Ankara’da değil, Türkiye genelinde zarar verdi. Altınok’un “Mülk Allah’ın” sözünün ardından ortaya çıkan serveti, tüm AKP’li adaylarla ilgili imaj oluşturdu. Siyasi kulislerde, “Mülk Allah’ın değil, AKP’lilerinmiş” göndermelerine neden oldu.

ZOR ANLAR

Bu süreçten sonra AKP yönetiminin CHP adayı Mansur Yavaş’la olan farkı kapatma düşleri de suya düştü. Mal varlığı tartışmalarından önce partide yapılan ilk anketlerde, Yavaş ile Altınok arasında 15 puan olduğu belirtilmiş, birkaç hafta sonra da bu farkın, 11 puana düşürüldüğü savunulmuştu. AKP’liler, bundan daha iyisini düşünemez oldu.

GENEL BİR DÜŞÜŞ

Anadolu illerinin durumu da her sohbetin konusu. Tekrar tekrar iller masaya yatırılıyor. AKP’nin alması banko görülen Anadolu illerinde bile oy kaybının yaşanacağı kabul ediliyor. Anadolu’daki oy kayıplarının AKP’nin oylarını yüzde 30-32 bandına çekeceğini iddia edenler var. “Seçmen bize ders verecek” değerlendirmesi yapan AKP’liler bulunuyor.

SEÇİM PERFORMANSI

Seçimlere ilişkin iki önemli saptama var. Biri, genel seçimlerden yenik çıkan muhalefetin yerel seçimlerde yeniden tazelendiği, seçim sevinci yaşayan iktidarın ise yerel seçimlere tam tersi bir psikolojiyle girdiği yönünde. Bunun en büyük nedeni olarak da ekonomik kriz ve kötü adaylar gösteriliyor.

YORGUN VE BIKKIN SEÇMEN

Diğer bir saptama ise seçmen yorgunluğu. Hangi partiden olursa olsun siyasiler, bıkkın seçmen, seçim yorgunu seçmen değerlendirmesi yapıyor. Buna ilave olarak iktidara yönelik bıkkınlık ve güvensizlik de aynı değerlendirmeler içinde yer alıyor.

Önümüzdeki haftaya seçmenin mesajlarını yorumlayarak başlayacağız… Bakalım herkesin payına ne düşecek?

Önceki ve Sonraki Yazılar
Nuray Babacan Arşivi