Tasarruf tedbirleri: TBMM devreye giriyor, bürokratlara ceza geliyor

Hükümet, ekonomideki krizi aşmak ve halktan gelen tepkileri yatıştırmak için kamuda uygulamayı düşündüğü tasarruf önlemlerini, iki ayrı aşamada uygulayacak. Bürokratlara ceza gerektiren düzenlemeleri de içeren tasarrufla tedbirleri için TBMM’ye yasa gönderilecek.

Edinilen bilgiye göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yarın açıklayacağı tasarruf ve savurganlığın önlenmesi paketinin iki ana unsuru olacak. Bir kısmı bilinen önlemlerin bazıları bakanlığın genelgesi olarak hayata geçirilecek. Ancak, bu önlemlerden sonuç almak, takip mekanizması kurmak, uymayanlara ceza verebilmek için yasa gerekiyor. Bu nedenle hükümetin uygulayacağı tasarruf paketinin bir de yasal ayağı olacak. TBMM’ye gönderilecek pakette, açıklanan önlemlere uymayan kamu yöneticilerine görevi ihmal dahil farklı idari cezalar verilmesi öngörülüyor.

DENETLENECEKLER

Buna göre, açıklanan önlemlere uyulup uyulmadığını takip için mekanizma kurulacak. Oluşturulacak denetim mekanizmasıyla belirli aralıklarla kurumlarda inceleme yapılacak. Her kurumdan yapılanları gösteren rapor istenecek. Bu raporlar belirli aralıklarla kamuoyuna da açıklanacak.

GÖREVİ İHMAL

Denetimler sırasında kararlara uymayan kamu yöneticilerine ceza verilecek. Belirlenen bütçeyi aşanlar, tasarruf etmeyen bürokratlarla ilgili yaptırım olacak. Bu kişiler hakkında idari soruşturma açılması, bunun sonucunda da görevi ihmal suçundan ceza verilmesi planlanıyor.

ÇOKLU MAAŞ ALANLAR

Bu kapsamda çoklu maaş alan bürokratlara yönelik önlemler de yasayla yapılacak. Yönetim kurulları, denetim kurulları incelemeye alınacak. Kamuya bağlı olan ve ücret alınmayan temsili görevler devam edecek. Ancak özel veya özerk kuruluşlarda yapılan yönetim kurulu üyeliklerine ücret ve birden fazla yerde görev almama sınırlaması getirilecek.

BİLİNEN ÖNLEMLER

Daha önce medyada yer aldığı gibi zorunlu olmadıkça kamu kurum ve kuruluşları bina ve araç kiralanamayacak. Kiralanan ek bina ve araçlar ihtiyaca göre belirlenecek. Kırtasiye harcamaları azalacak, yazışmalar dijital ortamda yapılacak. Yüzde 65'i biten yatırımlar tamamlanacak, ancak yeni yatırımlara başlanmayacak. Bu kurallara uymayanlara ilişkin yaptırımlar da TBMM’ye sevk edilecek yasa ile düzenlenecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Nuray Babacan Arşivi