Ak Parti MKYK'sında ne konuşuldu? Hakan Fidan kime ne söyledi?

Hükümetin Gazze politikası, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in yaptığı ziyaretten sonra daha da netleşti. Türkiye’nin tezlerini açıklıkla anlattığı ve ABD’nin İsrail’le ilgili başlangıç noktasındaki görüşlerinden uzaklaştığı aktarılıyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın, Gazze’ye destek mitingi talep eden partililere, “Devlet eylem organize etmez, bu sivil örgütlerin işi” dediğini öğrendik. Dengeli politika zor iş.

MEKİK DİPLOMASİSİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, iki hafta önce Gazze savaşı konusundaki sert açıklamalarının ardından ‘onarım’ çalışmaları sürüyor.  Öğrendiğimize göre, Cumhurbaşkanına danışmanlık yapan bazı isimler, ABD’de ve Ankara’da Türkiye’nin tutumunu anlatmak ve ABD’nin İsrail’e verdiği sınırsız desteğin yarattığı zararı aktarmak için mekik diplomasisine başladı. ABD’li kaynakların, “Yanlış anlaşıldık, hem kamuoyumuzun, hem  dostlarımızın tepkisini çektik” dedikleri aktarıldı.

ÇARPICI SÖZLER

Asıl görev ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a düştü. Seri temaslarını sürdüren Fidan, son görüşmelerin ardından, partisinin MKYK toplantısında Gazze brifingi verdi. Fidan, gelinen noktayı özetlerken;

“Türkiye, Filistin sorununda başından beri ateşkesin sağlanması, kalıcı barışın olması ve iki devletli çözümü savunuyor. Tüm muhataplarımızla bunları söylüyoruz. Süreç, Türkiye’nin tezleri doğrultusunda bir noktaya geldi. ABD Dışişleri Bakanı ile yaptığımız görüşmede de bunları etraflıca anlattık. ABD de artık başladığı noktada değil.

Gazze’nin boşaltılması sorunu çözmez, Batı Şeria’da çözmedi. Türkiye olarak acil bir şekilde kalıcı ateşkes sağlanması ısrarımızı sürdüreceğiz. Türkiyesiz bir çözüm olmayacağının herkes farkında. ABD de farkında. Geçici ateşkes veya kısa süreli bir duraklamanın sorunu çözmesi mümkün değil” dediğini öğrendik.

SON NOKTAYI KOYDU

Bazı MKYK üyeleri, dünya genelinde İsrail’in saldırılarına karşı kitlesel gösteriler yapıldığını anımsatarak, baskı unsuru yaratmak için Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda rol üstlenmesini gündeme taşıdılar. Bize göre oldukça garip bir öneri bu. Fidan, tüm ülkelerde bu gösterilerin sivil inisiyatiflerle yapıldığını belirterek, “Devlet olarak böyle bir şeyi organize edemeyiz. STK’lar ve sivil inisiyatiflerle yapılabilir” diyerek son noktayı koydu.

BU KEZ DAHA DİKKATLİ

Partinin Gazze oturumunda aktarılanları dinleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu kez daha soğukkanlı yaklaşım sergilediği öğrenildi. Erdoğan Gazze meselesinde birçok ülke sessiz kalırken, Türkiye’nin olayların başında tutumunu sergilediği anlattı. Erdoğan, İsrail devletinin terör örgütü gibi davrandığını belirterek, “Krizin aşılması için yoğun çaba harcıyoruz. Diplomatik girişimlerimiz artarak devam edecek” yorumunu yaptı.

RADİKALLER İŞ BAŞINDA 

AKP yönetiminin başı, aşırı muhafazakar taban ve STK’larla dertte. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı yönlendirmeye çalışan bu yapılarla, ‘daha soğukkanlı ve diplomatik’ gidilmesini savunanların yarışı sürüyor. Son olarak İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) Gazze’ye destek için Mavi Marmara gibi yeni bir hareket başlatmaya hazırlandığı, bunun engellendiği iddia edildi..

Son yaşananlar da gösterdi ki; ne çekiyorsak nedeni radikalizm…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Nuray Babacan Arşivi