Hakikaten Merak Ediyorum

Tayyip Bey, 2019 yılının Şubat ayında sanatçılarla bir araya gelmişti. Sanatçılarımızın isimlerini yazmama gerek yok, her Cumhurbaşkanlığı etkinliğinde aynı isimler var.


Buluşma bir hayli ses getirmişti. Zira sektörün yıllardır devam eden kemikleşmiş sorunları 15 günde yasa çıkarılarak çözülmüştü.
Başkanlık Sisteminden faydalanan nadir insanlardan olmuşlardı.
O günlerde sanatçılarımız adına mutluluğu ve sorunu çözülemeyenler adına da sitemimi dile getirmiştim.
Aradan zaman geçti… Sanatçılarımız yine Cumhurbaşkanlığı etkinliği ile gündem oldu.


Bu defa Youtube üzerinden verdikleri konser nedeniyle Cumhurbaşkanlığı tarafından ödenen yüksek miktardaki ücret söz konusuydu.
Tüm dünyada koronavirüs sebebiyle sanatçılar ülkesinin vatandaşlarına destek olmak için ücretsiz konser verirken, bizimkilerin ücretli vermesi elbette eleştirilecek bir durum.
Bir tarafta iktidar “Biz bize yeteriz” kampanyası yapıp vatandaştan 10 TL destek isteyecek diğer taraftan sanatçılara yüksek miktarda ücret ödenecek.
Aklım almıyor cidden; hepimizi isyan noktasına getiren hayvan yasası bile hâlâ çıkmamışken, sanatçıların sorunları 15 dakika da şak diye çözülüyor.
İnsanlar maddi ve manevi anlamda zor durumdayken, faturalarını ödeyemezken, konserlerin yayınlandığı youtube kanalını izleyemezken; sanatçılara milyonlarca lira ödeniyor.
Zerre kadar art niyetim yok, hakikaten merak ediyorum. Cumhurbaşkanlığında çalışan ve makamında sanatçıları (özellikle de bir kısmını) koruyan kollayan kim?
Lütfen kimse “Sanatçılar bu işten ekmek yiyorlar.” filan demesin. Olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Bir sanatçının; temizlik işçisinden, emekliden, asgari ücretli çalışandan ne üstünlüğü var? Ki sanat, sadece şarkı icra eden birkaç kişiyi kapsamıyor.


Lütfen… Kriz anlarında, belirli müteahhit, iş insanı ve sanatçıların sorunları ve ekonomik durumları öncelenmesin.
Bu dönemde üstünlüğü olan tek meslek grubu, canını tehlikeye atarak görevlerini yapmaya çalışan sağlık çalışanlarımızdır.
Biz Türkiye olarak bir aileysek, zor günleri birlikte aşacaksak bu sadece belirli bir grup/gruplar korunarak olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ayşe Baykal Arşivi