Lube Ayar

Lube Ayar
1998'de Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde okurken futbol tutkusu nedeniyle Fanatik gazetesinde mesleğe başladı. Fakat daha sonra Yeni Yüzyıl, Akşam, Star TV, Milliyet ve Habertürk Grubu’nda yargı muhabiri ve editör olarak...

1998'de Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde okurken futbol tutkusu nedeniyle Fanatik gazetesinde mesleğe başladı. Fakat daha sonra Yeni Yüzyıl, Akşam, Star TV, Milliyet ve Habertürk Grubu’nda yargı muhabiri ve editör olarak çalıştı.

2006’da Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Canpolat’ın görevden alınmasıyla sonuçlanan haberi sayesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Siyasal Haber” dalında “Başarı Ödülü”nü kazandı ve “Yılın Gazetecisi” seçildi. Aynı haberle Metin Göktepe Haber Ödülü’ne de lâyık görüldü.

Ayar, “Yargıtay-MİT-Alaattin Çakıcı Skandalı”nı anlattığı “Firar” isimli kitabını da 2006’da yazdı. 2011’de Fenerbahçe Spor Kulübü’nü hedef alan 3 Temmuz Operasyonu’na ilk günden itibaren sert bir muhalefet gösterdi. Sosyal medyada ve katıldığı televizyon programlarında sergilediği tavırla Fenerbahçeliler’in gönlünü kazandı. O dönem bir yıl kadar Yurt gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 3 Temmuz tanıklıklarını ve dava dosyasını içeren “Ne Şikesi Memleket Elden Gidiyor” adlı kitabını 2016’da yayımladı. Üç yılı aşkın bir süredir ise özel bir şirketin kurumsal yayınlarının yönetmenliğini yürütüyor.