Oyuncak uygarlığı

Napolyon’un mutlak bir iktidar sergilediği dönem boyunca, yani 1800 ile 1814 arasında, Fransa’da yayımlanmış olup da bugün hala okunan tek bir kitap yoktur. Kolomb öncesi uygarlıkların hiçbirinin tekerleği icat etmemiş olması gariptir.

*

O uygarlıkların çoğunun, tekerliğin lamayla rekabet edemeyeceği kadar yükseklere kurulmuş olmasındandır diye düşünülebilir ama mesela Meksika’da çok geniş ovalar var. Daha da garip olan bazı oyuncakların yapımında tekerleği basbayağı kullanmış olmalarıdır.

Chanhu Daro, Pakistan’da bulunan yaklaşık MÖ 2500 yılına ait pişmiş toprak kullanılarak elle yapılmış olan oyuncak araba,Harappa koleksiyonu, Brooklyn Müzesi.

St Michael, Yukon vadisi, Bering Geçişi’nde bulunan Eskimolara ait oyuncak ağaçkakan,

(Nelson, E., 1881: Eskimos about the Bering Strait)

Szigetszentmárton, Macaristan’da bir mezarda bulunan ve MÖ 4000 dönemine ait kilden yapılmış tekerlekli araba, Budapeşte, Macaristan Ulusal Müzesi

Üstte; İkinci yüzyıla ait seramik oyuncak, Taxila (Hindistan) Altta; Köpek ya da geyik, Veracruz,

Meksika (yaklaşık MS 500)

*

MÖ 1. Yüzyılda, İskenderiyeli Heran’un bir sürü inanılmaz icadın babası olduğunu, fakat bu icatların oyuncak olarak kaldığını bilmemiz gerekir.

*

Antropologlar çocukları saklambaç oyununu bilmeyen bir insan topluluğunu şimdiye kadar keşfetmemişlerdir.

Geleneksel oyuncaklar: Mozambikli çocuklar kendi yaptıkları oyuncaklar sayesinde dingil ve araba parçalarının nasıl beraber çalıştığı gibi konuları öğrenebiliyorlar. Geleneksel oyuncaklar kendilerine hasdır, az sayıdadır ve basittir. (Diamond, 2012)

Modern oyuncaklar: Bir Amerikalı kız çocuğu düzinelerce oyuncak tarafından çevrilmiş durumda. Modern oyuncaklar çok sayıda yapılıyor, dükkanlardan alınabiliyor ve eğitimsel hiçbir özellikleri bulunmuyor. (Diamond, 2012)

*

Bu vesileyle başta çocuklarımızın olmak üzere hepinizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, kalbi her zaman çocuk sevgisiyle dolu olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü ve mücadele arkadaşlarını büyük bir minnet ve özlemle anıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Kubilay Kaptan Arşivi