Yoğurdun taş gibi olması için deneyin. Evde yoğurt mayalarken işte işinize yarayacak reçete

Yoğurdun taş gibi olması için deneyin. Evde yoğurt mayalarken işte işinize yarayacak reçete
Yoğurdun taş gibi olması için evde yoğurt mayalamanın püf noktalarını paylaşacağız

Yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gereken adımları takip ederek, istediğiniz kıvamda ve lezzette yoğurt elde edebilirsiniz.

İlk olarak, yoğurt mayalayacağınız kap ve tüm malzemelerin temiz olduğundan emin olun. Temizlik, yoğurdunuzun sağlıklı ve lezzetli olmasını sağlayacaktır. Yoğurt mayalama işlemine geçmeden önce tüm ekipmanları ve kapları sıcak su ve sabunla yıkayarak sterilize edin.

9k.jpg

Yoğurt mayalama için en önemli malzeme olan sütü seçerken, taze ve kaliteli süt kullanmaya özen gösterin. Sütünüzün pastörize edilmemiş olmasına dikkat edin, çünkü pastörize edilmiş süt yoğurt mayalamak için uygun değildir. Ayrıca, sütünüzün oda sıcaklığına gelmesi için bir süre bekletmeyi unutmayın.

YOĞURT TARİFİ

Ev yoğurdu için malzemeler:

  • 4 litre cam şişede satılan günlük pastörize süt
  • 4 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt

Ev yoğurdu yapılışı:

Sütleri tencereye alarak orta ateşte süt 45 dereceye ulaşana kadar ısıtın. Süt ısınırken bu arada önceden sterilize edilmiş cam kavanozları fırın tepsisine yerleştirin. Fırını alt-üst konumunda en düşük ısıya ayarlayın (45-50 derece). Tenceredeki sütün ısısı 45 dereceye ulaşınca (sıvı termometresi kullanıyorum, sıvı termometreniz yoksa anne usulü küçük parmağınızı süte batırdığınızda parmağınızı ısıracak ısıya gelince) mayalama işlemine başlayabilirsiniz. Derin bir kaseye mayalama yoğurdunu alın, üzerine tenceredeki ısınmış sütten bir kepçe kadar ilave edin, el çırpıcısıyla homojen kıvama gelene kadar karıştırıp ısınmış süte aktararak karıştırın. Kepçe yardımıyla kavanozları doldurup fırın tepsisiyle birlikte fırına yerleştirin. Üzerlerine temiz bir mutfak havlusu sererek fırının kapağını kapatın (bu arada fırın ısısı en düşük ayarda 30 dakika kalsın). 30 dakika sonra fırın ısısını sıfır konumuna getirerek (kapalı konuma) + 4 saat bekletin, (kış mevsiminde 4,5 saat, yaz sıcaklarında 3-3,5 saat yeterli oluyor). Bu süre sonunda mayalanan yoğurt kavanozlarını buzdolabına yerleştirin, üzerlerini yine temiz mutfak havlusuyla kaplayın (buzdolabındaki diğer yiyeceklerin kokusu yoğurtlara geçmesin diye). 3-4 saat sonra yani yoğurtlar tamamen soğuyunca kapaklarını sıkıca kapatın. Ertesi gün ve daha sonraki günlerde daha da koyulaşmış yoğurtlarınızı sağlıkla tüketmeniz dileğiyle afiyetle sevgiyle kalın…

Kaynak: haberturk.com

İlgili Haberler