İstasyon kavuşmayı sever

İstanbul’da bir ödül gecesi…

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sanat meltemi esti…

Değerli sanatçı Yetkin Dikinciler, büyüleyen sesi, görkemli fiziğiyle geceyi açtı:  

“Yine kalabalığız… İnsan ve zaman ilişkisini çok iyi bilirim fakat bu yıl benim için bile çok hızlıydı. Üç yıldır bu raylardan ne kadar insan, ne kadar zamanı saydı ve ben ne kadarına şahit oldum. Aslında her şey yolculuğuma başladığım ilk gün hayal ettiğim gibi oldu. Sayfalarım çoğaldı, sayfalarımda şiirler, öyküler sizlerle buluştu. Sayfalarda ne güzel heyecanları büyüttük beraber ve elbette birlikte umutlandık. Umut demişken, umutla ilgili söylemek istediklerim var size. Biliyorum kırıldığımız, belki çok üzüldüğümüz zamanlar da oldu. Fakat devam edebilmemizin, tekrar ayağa kalkabilmemizin nedeni de umut değil mi? Hatırlıyor musunuz, sizinle ilk tanıştığımda ne demiştim? “Cumhuriyet Uzun Bir Yolculuktur”… Hepimiz bu yolculuğun parçasıyız. Yol uzun, yol meşakkatli, yol hep istediğimiz gibi değil belki ama devam ediyor yolculuğumuz. Yolculuk devam ettikçe umut var demektir. Bizler yeter ki bu yolculuktan vazgeçmeyelim. Güneş toplayan bir yazar Mustafa Kemal Atatürk için ‘Umudun vücut bulmuş halidir’ demişti. Umudu hiç bırakmayın. Bize işaret edilen yoldan vazgeçmeyin.. Umut varsa varız… Hepiniz Hoş geldiniz…”

Alkışlar, gönülden eller çatlasıya alkışlar… Alkışlar…

 

İstasyon Dergi Üç Yaşında

 

İstanbul’da son yıllarda yükselen kültür ve sanatın aydınlık mücadelesi için Maltepe Belediyesi üç yıl önce İstasyon Dergi ile bir adım attı. Kültür ve sanatla gelişen, ilerici, fikirlerin özgürleştiği ve insanın daha mutlu, farklılıklarımıza karşın ortaklaştığı bir şehir için İstanbul’un ülkemizde ve dünyada örnek olacak adımlar atıyor olması Maltepe Belediyesi İstasyon Dergi için ilham oldu.

İlk sayısından itibaren herkesin kolaylıkla kültür ve sanata ulaşmasının bir gereksinim olduğu bilinciyle ücretsiz olarak basılı, dijital ve sesli olarak yayın yaşamını üç yıldır sürdürüyor. Bir şehrin insanlarının aynı sevinç ve heyecanla tüm olumsuzluklara, haksızlıklara karşı birlik olabilmesi, bu birliktelikle verdiği aydınlanma mücadelesine “İstasyon Kavuşmayı Sever” diyerek dahil olan Maltepe Belediyesi İstasyon Dergi ortak kültür mirasımızın bir parçası olmak amacıyla yayın yaşamını sürdürüyor.

Yazar kadrosunda;  Zülfü Livaneli, Ataol Behramoğlu, Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen, Pelin Batu, Ahmet Telli, Nasuh Mahruki, Kürşat Başar, Ayşe Kulin, Kaan Murat Yanık, Barış İnce, Dilek Neşe Açıker, Derya Erkenci, Bircan Usallı Şilan, Yaşar Seyman, Şeyhmus Diken, Betül Dünder, Nurten Geroğlu, Nebahat Ayhan, Demet Cengiz, Hilal Solmaz, Gülşen İşeri, Deniz Özen Başaran ve Ulaş Geroğlu ile yayın hayatını sürdüren İstasyon Dergi İstanbul ve Maltepe’nin amaçladığı aydınlık bir kültür sanat için herkese “İstasyon Kavuşmayı Sever” diyerek sesleniyor...

İlk sayısını yayınladığı günden itibaren umut, sevgi ve birlikteliğin gücüne inanarak, tüm farklılıklarımıza karşın birlik olmanın gücünü anlatmak isteyen İstasyon Dergi “Cumhuriyet Uzun Bir Yolculuktur” diyerek yayın yaşamına başlamıştı. Yönetimiyle, insanlarıyla ve umuduyla tüm dünyaya örnek olan Cumhuriyet şehri İstanbul’un Maltepe İstasyonu’nda yolculuğuna başlayan İstasyon Dergi üçüncü yaşını ‘Yüzyılın Aydınlık Yüzleri’ ödül töreniyle kutladı.

Bu muhteşem gecede ödül alan ‘Yüz Yılın Aydınlık Yüzleri’:

Zülfü Livaneli, Zeynep Oral, Sunay Akın, Süleyman Saim Tekcan, Şükrü Erbaş, Sinan Meydan, Serhan Asker, Nükhet Duru, Nevzat Çelik, Nebil Özgentürk, Metin Kemal Kahraman, Metin Akpınar, İpek Nisa Göker,  Ioanna Kuçuradi, Haydar Ergülen, Halil Ergün, Hale Soygazi, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Eşber Yağmurdereli, Cahit Berkay, Ayşe Kulin, Ataol Behramoğlu, Ahmet Ümit, Ahmet Telli, Yaşar Seyman.

Teşekkürler Ulaş, Nurten, Burcu…

Teşekkürler sanata duyarlı yürek Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç…

Teşekkürler İstanbul’u yeniden sanatın başkenti yapan Ekrem İmamoğlu…

Emeği geçenler, geceye katılanlar, ödül alanlar, teşekkürler hayat…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yaşar Seyman Arşivi