Emre Özpeynirci

Emre Özpeynirci

Neye niyet Neye kısmet

Elektrikli EX30 tebliğe takılırken, mayısta boşluğunu elektrikli EX40 dolduracak

Volvo’nun bugüne kadar ki en hızlı ve en çevreci modeli olan elektrikli EX30’un Çin’de üretildiği için bu yıl ülkemize gelme şansı pek yok. Yani Avrupa’da 36 bin Euro’dan başlayan aracı alabilmek için 2025’teki Belçika üretimi beklenecek. Volvo o zamana kadar da müşterilerine mayısta getireceği EX40 alternatifini sunacak.

İsveçli Volvo’nun bugüne kadar ki en hızlı ve en çevreci modeli olan B-SUV sınıfındaki doğuştan elektrikli modeli EX30’ı, ismi değişerek ‘EX40’ adını alan elektrikli XC40 Recharge ile birlikte Kuzey İsveç’in Lulea bölgesindeki donmuş göl ve karlı yollarda test ettik. Geçen yıl da İspanya’nın Barselona şehrinde sıcak hava koşullarında test ettiğim EX30, açıkçası her türlü hava ve yol koşulunun altından başarıyla kalktığını uluslararası basın mensuplarına gösterdi.

EN HIZLI VOLVO

Sade ve modern bir dış ve iç tasarıma sahip EX30’un üç ayrı motor seçeneği ve iki farklı batarya tipi bulunuyor. Tek motorlu uzun menzilli versiyon 480 km, çift motorlu 4 çeker versiyon ise 460 km’ye ulaşan menzile sahip.  EX30’un dört teker çekişli versiyonu 315kW (428hp) güç sağlarken, 0’dan 100 km/s’ye 3,6 saniyede çıkıyor. EX30’un bu versiyonu, Volvo’nun şimdiye kadar ürettiği en yüksek ivmelenmeye sahip modeli. Donmuş gölde hem geyik testi hem de slalom parkurunda test ettiğimiz aracın hem arkadan itişli hem de 4 çeker versiyonu, sizi yolda tutmak için her türlü donanım ve teknolojiye sahip olduğunu kanıtladı.

2025’TE GENT’TEN GELECEK

İşin bizim taraftan üzücü kısmı ise Çin’de üretilen aracın bu yıl çok büyük ihtimalle Türkiye’ye gelemeyecek olması. Hatırlatmak gerekirse Avrupa’da 36 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satılan EX30, 29 Aralık’ta yürürlüğe giren; "Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ”e takıldı. Diğer markalar gibi Volvo da kendine ait 20 servis açma şartı getiren tebliğin detaylarını bekliyor ve ona göre hareket edeceğini belirtiyor. Yani bir ihtimal EX30 bu yıl içinde gelebilir ama en kötü ihtimalle 2025’te Belçika Gent’te başlayacak üretiminin ardından kesin olarak gelecek. Volvo, mayıs ayında ise C-SUV sınıfında yer alan ve ismi EX40 olarak değişen yenilenen elektrikli modelini getirecek. Yani ‘EX30’a niyet, EX40’a kısmet’ diyebiliriz.

Belçika üretimi EX30 daha ucuza gelecek!

EX30 şu an sadece Çin’de üretilirken, 2025 yılında itibaren ise Avrupa için Belçika’nın Gent fabrikasında da üretilecek. Volvo yetkilileri, Gent fabrikasında üretilecek EX30’un Çin’de üretilenden pahalı olmayacağını belirterek, “Lojistik maliyetleri çok yükseldi ve büyük sıkıntılar yaşanıyor. Ayrıca tedarik sıkıntısı da yaşanıyor. Belçika’da anlaşacağımız Avrupalı tedarikçilerle birlikte maliyetleri Çin seviyesinde tutacağız” açıklamasını yaptılar. Türkiye’ye ise Çin’den çok daha ucuza gelme şansı olacak. Çünkü yayınlanan tebliğ olmasa bile Çin’den ithal edilen otomobillere yüzde ek 50 gümrük vergisi uygulandığı için Avrupa’da 36 bin Euro olan araç bize ortalama 2.5-2.6 milyon TL’ye gelecekti. Belçika’da üretilmesi halinde ise yüzde 50 ek vergi ortadan kalkacağı için tek motorlu versiyon bugünün kurlarıyla 1.6 milyon TL’den başlayan fiyatlarla gelebilecek.

Tüm elektrikli modeller artık ‘E’ ile başlayacak

2025 yılında satışlarının yüzde 50’sinin 2030 yılında ise tamamının elektrikli ve şarj edilebilir hibrit (PHEV) araçlardan oluşmasını hedefleyen Volvo, ‘Recharge’ ekini kaldırarak tüm elektrikli modellerinin ‘E’ ile başlamasına karar verdi. Bu bağlamda XC40 Recharge EX40, C40 Recharge, EC40 ismini alırken, ‘X’ harfi sadece içten yanmalı modellerde devam edecek. Bu yıl sonunda tanıtılması beklenen elektrikli XC90, EX90 ismini alacak.

2024’te Türkiye’de  yeni rekor gelecek

Volvo, 2023 yılında 12 bin adetlik satışa ulaşarak 29 yıldır faaliyet gösterdiği Türkiye’de rekor satışa imza attı. 2024 yılında bu rekoru egale etmeyi hedeflediklerini söyleyen Volvo Türkiye Pazarlama ve PR Müdürü Nergis Bekdemir, “Elbette EX30 modelini ilk çeyrekte getirebilseydik farklı rakamlar konuşurduk. Ama buna ragmen 2023 yılını satış olarak geçmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl Türkiye’de satışlarımızın yüzde 25’i elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçlardan oluştu. Bu yıl bu oranı yüzde 40’a çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Emre Özpeynirci Arşivi