Emre Özpeynirci

Emre Özpeynirci

İnadına otomobil şovu!

Otomobil fuarlarının geleceğinin tartışıldığı ve birçoğunun iptal edildiği bir dönemde dünyanın en büyük pazarında düzenlenen dünyanın en büyük fuarı kapılarını açtı. Avrupalı markaların kendi kıtalarındaki fuarlara bile katılmadığı bir dönemde Çin’deki fuarda yer almak için yarışması dikkat çekti. Çinli markalar ise özellikle elektrikli araçlarda dünyaya, “Biz ne dersek o!” mesajı verdi.

30 milyon adet aracın satıldığı dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin'in en büyük otomobil fuarı 'Auto China 2024' geçen hafta Pekin'de kapılarını açtı. Bildiğiniz gibi Avrupa'da ve Amerika'da birçok otomobil fuarı son yıllarda düşük katılım nedeniyle ya düzenlenmiyor ya da eski gücünden çok uzakta kapılarını açmak zorunda kalıyor. Ama en büyük pazarda düzenlenen fuara yönelik resmen katılım yarışı yaşanmış. Özellikle son yıllarda kendi bölgelerinde düzenlenen fuarlara bile katılmayan Avrupalılar, Çin’de düzenlenen fuarda boy göstererek, ‘Biz de varız’ demek için mücadele ediyor. Amaç, en büyük pazardaki paylarını korumak. Öyle ki, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’na bile katılmayan Audi, BMW, MINI, Mercedes-Benz, Lamborghini, Porsche ve Volkswagen gibi birçok marka Çin’de yeni modellerinin dünya tanıtımını gerçekleştirdi.

BİZ NE DERSEK O!

Diğer taraftan Avrupalı ve Amerikalı markalar elektrikli araçlarda Çin’e olan bağımlılığı azaltmak ve uygun fiyatlı otomobiller üretmeye çalışırken, Çinliler başkentleri Pekin’den düzenlenen fuarda dünyaya resmen, “Biz ne dersek o” mesajı verdi. Tam 220 bin metrekare alana yayılan dünyanın en büyük otomobil fuarında Çinli ve Avrupalı markalarının en son elektrikli araçları sergilenirken, tam 117 modelin dünya prömiyeri yapıldı. Geçen yıl Şangay'da düzenlenen fuardaki 93 yeni modele kıyasla önemli bir artışda gözlemlendi. Fuarda toplamda 278 yeni elektrikli ve şarj edilebilen hibrit araç sergileniyor. Bunlara NEV yani 'yeni nesil enerji aracı' deniyor. Bu sayıda bile geçen yılki Şangay fuarına göre 7 adetlik artış var. İşin daha ilginç tarafı 4 Mayıs'a kadar devam edecek fuar, Çin'de nisan ayının ilk 2 haftasında NEV satışlarının payının %50'i aştığı bir döneme denk geldi. Bu yüzden Pekin'deki fuarda hibritler dışında içten yanmalı araç görmek pek mümkün değil.

DİKKAT ÇEKEN MODELER

Fuarda dikkat çeken modeller ise şöyle sıralandı; Mercedes G580 EQ, MINI Aceman, BYD Ocean-M ve Shark, Yangwang U7, Honda Ye GT, Nio ET 7, Toyota bZ3C ve bZ3X, Hongqi E702, E009 ve E007, Mazda EZ-6, Avatr 12, Xiaomi SU7, Smart #5 concept SUV, Chery iCar 03T, Volkswagen ID. Code, Huawei Qiankun ADS 3.0, Chery Exeed 08 MPV, Audi Q6 L E-tron, Denza Z9 GT, Fangchengbao Super 3, Bao 8 SUV ve Super 9 speedster (BYD markası), GWM Ora 07, Lamborghini Urus SE, Lynk&Co 07, Mengshi M-Hunter, MG EXE181.

pekin2.jpg

Geely ne zaman ve kimle gelecek?

Volvo, Polestar, Lotus ve Proton’un sahibi Smart’ın %50 ortağı ve Daimler’in %10 hissedarı olan Çin'in en büyük otomotiv üreticilerinden Geely'nin bugün 5'i tamamen elektrikli 11'den fazla markası var. 12 yılda devleşen Çinli grup, kendi markasıyla Türkiye pazarına girmeyi planlıyor. Bu nedenle hem Pekin'deki fuara hem de Huzhou'daki merkezine davet ettiler ama yoğunluğumdan dolayı katılamadım. Giden arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla gelmeleri çok uzak değilmiş. Ama distribütörle de olabilir kendileri de gelebilirlermiş. Distribütör olursa tabi ki ilk olarak eski temsilcileri Anadolu Grubu ile de görüşeceklerdir. Ama şu an için hiç birşey belli değil çünkü Sabancı Grubu ile de temas halinde oldukları biliniyor. Şu anda gelecek modeller ve strateji üzerinde planlama yapıyorlarmış. Elektrikli araçlara yönelik ek vergiler ve yayınlanan tebliğ olduğu için özellikle içten yanmalı ve hibrit model getireceklerini söylemişler ama isim vermemişler. Gelmesi muhtemel modeller arasında bence Monjaro ve Starray olabilir. Bir de L7 dikkat çekiyor.

Elektrikli G Serisi Eylülde Türkiye’de

Alman üretici Mercedes, elektrikli G-Serisi’ni ilk kez Pekin’de gösterdi. Mayıs başında test edeceğimiz araç eylül ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Kendi etrafında dönebilme kabiliyetine de sahip olan Mercedes-Benz G 580 Serisi’nin 116 kWh batarya kapasitesi ve 473 kilometre menzile sahip olduğu açıklandı. 432 kw güç ve 1164 Nm torka sahip araçta seçilebilir LOW RANGE arazi vites küçültme ile dikkat çekici sürüş özellikleri ve özel fonksiyonlar bulunuyor. Bu sayede, G-TURN, aracın gevşek veya asfaltsız yüzeylerde bulunduğu noktada kendi etrafında dönmesini sağlıyor. G-STEERING işlevi arazide sürüş sırasında önemli ölçüde dar bir dönüş açısıyla aracın yönlendirilmesine imkân veriyor.

100 km’de 5.2 litre yakıt tüketiyor

Bu yıl 18’incisi düzenlenen fuarda, Çin’in otomotivdeki ihracat lideri Chery, yeni Tiggo 9 PHEV (şarj edilebilen hibrit) modelini sergiledi. Tiggo 9 PHEV’in 1.5 litrelik benzinli motorla desteklenen 165 kW gücündeki versiyonunun toplam menzili 1400 km’ye ulaşırken aracın Türkiye’ye 2025 yılında gelmesi bekleniyor. Araç WLTC normuna göre 100 kilometrede sadece 5,2 litrelik minimum yakıt tüketiyor.

Artık yeni, yerli ve Renault

Yeni nesil Duster, 'Dacia' markasıyla Romanya'da üretilip Avrupa'da satışa sunulurken, Türkiye'de ise 'Renault' markasıyla üretilerek temmuz ayında satışa sunulacak. Türkiye'nin en çok satılan SUV modellerinden biri olan Duster'ın yeni neslinde yerlileşerek Renault olması satışlarını nasıl etkileyecek, hep birlikte göreceğiz. Sonuçta Dacia'nın Renault'un ulaşılabilir alt markası olduğunu unutmayın. Bu modelin Renault olması kuşkusuz bir üst sınıfta yer almasını sağlayacak ve fiyatını artıracaktır. Ama işte burada da Bursa'da üretilmesi ve yerli olması devreye girecek.

3 FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ

Oyak Renault tarafından Bursa’da üretilen yeni Renault Duster, ultra verimli E-Tech tam hibrit motor sistemi de dahil üç farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak. 145 hp güç üreten gelişmiş tam hibrit motor seçeneğiyle ortalama 5 lt/100 km yakıt tüketimi ve 114 gr/km CO2 emisyonuna sahip olan model, karma döngüde %20’ye varan, şehir içi döngüde ise %40'a kadar avantaj sağlıyor. Yeni Renault Duster aynı zamanda 6 ileri vitesli manuel şanzımanla eşleştirilen 130 hp gelişmiş 1,2 litre yarı hibrit motor seçeneği ve 4x4 güç-aktarma sistemiyle de sunuluyor. 3 silindirli turbo benzinli motoru, yaklaşık %10 yakıt tasarrufu ve daha akıcı bir sürüş için ek tork sağlamak üzere 0,8 kWsa kapasiteli 48V batarya ile desteklendi. Bu versiyonun ortalama tüketimi 6 lt/100 km ve CO2 emisyonu ise 136 gr/km.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Emre Özpeynirci Arşivi